„Bez szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie” – te słowa znanego pedagoga przez ćwierć wieku przyświecały Przedszkolu Maciuś w Krotoszynie. - Kiedy myślimy o przedszkolu – myślimy o dziecku. Kochamy nasze dzieci takimi jakie są i nie szczędzimy wysiłku, aby każdemu stworzyć warunki do wszechstronnego rozwoju, na miarę jego możliwości – mówi Danuta Hadrian, dyrektor placówki.
Przedszkole Maciuś zostało otwarte 27 września 1988 roku. Wybudowano je na turniej miast Krotoszyn – Kłodzko. - Pierwsze założenia były takie, by przedszkole działało rok, może dwa, góra dziesięć lat, gdyż wybudowane było z płyty. Ale jak widać przetrwaliśmy 25 lat – mówi Honorata Idkowiak.
Przez ćwierć wieku wiele się działo
Pierwszym dyrektorem placówki była Aleksandra Smolińska. Przedszkole nie miało wtedy oddziałów integracyjnych. - W 1992 roku został utworzony pierwszy oddział integracyjny. Zmieniła się struktura przedszkola. Wtedy mieliśmy dwójkę dzieci z zespołem Downa i jedno z porażeniem mózgowym – wyjaśnia H. Idkowiak.
W 1995 roku w placówce zatrudniono pedagoga specjalnego i logopedę. Po trzech latach utworzono gabinet rehabilitacji ruchowej. W 2000 roku dyrektorem została Danuta Hadrian, piastująca to stanowisko do dziś. W 2002 roku w strukturę przedszkola włączono zamiejscowy oddział przedszkolny w Bożacinie. - Od początku główna siedziba przedszkola wraz z administracją znajduje się na osiedlu Janusza Korczaka. Oddziały przedszkolne mamy na osiedlu Gen. Sikorskiego, tam funkcjonują trzy oddziały dla dzieci w wieku od 5 do 6 lat. W Bożacinie natomiast jest jeden oddział dla dzieci w wieku 3-6 lat – wyjaśnia dyrektor.
W latach 2006-2007 przeprowadzono remont oraz modernizację przedszkola pod hasłem „Likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych”.
Jubileuszowe uroczystości
W ramach obchodów jubileuszu pracownicy przedszkola zorganizowali drzwi otwarte – od 12 do 14 listopada. Imprezy towarzyszące to m.in. wystawy z wydarzeń w przedszkolu czy ekspozycja „Przedszkole Maciuś w prasie”. W czwartek, 14 listopada, dzieci obejrzały teatrzyk „Zaczarowane kalosze” i przy okazji zostały obdarowane pamiątkami z jubileuszu. Każda z dziewięciu grup na podwieczorek otrzymała także tort.
Następnego dnia pracownicy przedszkola i goście uczestniczyli w mszy świętej. Potem udali się do krotoszyńskiego kina, gdzie odbyła się uroczysta akademia, na którą zaproszono m.in. posła Macieja Orzechowskiego, senator Andżelikę Możdżanowską, lokalne władze, przyjaciół przedszkola, dawnych i obecnych przedstawicieli Rady Rodziców oraz absolwentów i byłych pracowników.
Imprezę rozpoczęła Wiktoria Wujczyk jubileuszową piosenką zespołu Krotoszanie. W dalszej części podawano „maciusiowe fakty”, czyli informacje z kraju i ze świata, podparte zdjęciami i filmami. Ponadto wystąpiły dzieci z Maciusia, które prezentowały wiersze Juliana Tuwima i taniec ludowy klepany. – Ten taniec wpisany jest w wizerunek naszego przedszkola – wyjaśnia wicedyrektor Barbara Zinermman. Całości dopełniła projekcja filmu „25 lat razem”. Po uroczystości zaproszeni goście udali się do przedszkola na jubileuszowy tort, poczęstunek i zwiedzanie placówki.
Przedszkolne inicjatywy
Przedszkole organizuje również mnóstwo wycieczek i wyjazdów w celu promowania Krotoszyna i nawiązywania wzajemnych kontaktów rodziców i dzieci. - Organizowane są spotkania z rodzicami w danych grupach, na których opowiadają o swoich zawodach czy zainteresowaniach – informuje H. Idkowiak. Pracownicy przedszkola pracują nad kreatywnością dzieci, starają się wydobywać z nich „inność”.
Dyrekcja ma również plany co do wyglądu przedszkola. – Chcemy upiększyć nasze przedszkole placem zabaw. Planujemy zrobić jeszcze ogród zmysłów, zlikwidować piaskownice. To wszystko możliwe jest dzięki współpracy z rodzicami – oznajmia dyrektor Maciusia, podkreślając jednocześnie, że niezwykle ważne są dobro i bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i pracowników. – Chodzi o to, by każdy dzień zaczął się spokojnie i tak się zakończył – stwierdza D. Hadrian. - Życzymy sobie takiej kadry nauczycielskiej, jaką mieliśmy do tej pory – oświadcza na koniec B. Zinermman.– Plany na przyszłość? Zachować jakość wychowania przedszkolnego, promować jego istotę, aby dziecko z uśmiechem przychodziło do nas i z uśmiechem wracało do domu i przekazywało tam jak najlepsze wrażenia – dodaje B. Zinermman.
(ALA)