W miniony piątek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. odbyło się spotkanie z rolnikami i mieszkańcami okolicznych wsi. Zorganizowano je w ramach cyklu, nad którym patronat objął wojewoda wielkopolski, pod hasłem ,,Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”.
W konferencji udział wzięli: Przemysław Majchrzak (starszy specjalista poznańskiego oddziału terenowego Agencji Nieruchomości Rolnej), Elżbieta Bień-Krzyśków (starszy inspektor, wielkopolski wojewódzki lekarz weterynarii), Zbigniew Król (zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu), Lidia Czechak (zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), Magdalena Seidler (starszy specjalista Sekcja Operacyjna oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu), Zdzisław Jaźwiec (kierownik placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wlkp.) i Wiesława Witaszak (zastępca dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego).
Tematy, jakie poruszano na piątkowym spotkaniu, to m.in.: planowane do uruchomienia działania z PROW 2014-2020 – „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” (100 tys. zł) i „Restrukturyzacja małych gospodarstw” (60 tys. zł), dopłaty do materiału siewnego i grupy producentów rolnych, aktualna sytuacja dotycząca afrykańskiego pomoru świń i wysoce zjadliwej grypy ptaków, rolniczy handel detaliczny, działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS, zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników oraz w służbach doradczych, kryteria ocen przetargów pisemnych z ANR.
Żeby uzyskać środki na restrukturyzację małych gospodarstw lub na działalność pozarolniczą, trzeba być samoistnym posiadaczem lub zależnym gospodarstwa rolnegoco najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami bądź nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna nie może przekraczać 10 tys. euro. Trzeba też podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie, jako rolnik lub małżonek rolnika, nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy. W tym okresie składający wniosek nie powinien prowadzić innej działalności gospodarczej. Należy przedłożyć biznesplan i zobowiązać się do jego realizacji w ciągu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.
ZOBACZ FOTOGALERIĘ:
http://www.glokalna.pl/wspolnie-dla-wielkopolskiej-wsi-debata-rolnikow/
Jeśli chodzi o zjawiska ptasiej grypy czy afrykańskiego pomoru świń, to lekarz weterynarii omówiła środki bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie, jakie trzeba zachować przy hodowli zwierząt, żeby zminimalizować ryzyko. Należy zatem utrzymywać zwierzęta w zamkniętych obiektach budowlanych w sposób uniemożliwiający kontakt z zwierzętami z zewnątrz oraz zabezpieczyć paszę i zbiorniki wodne przed kontaktem z dzikim ptactwem lub innymi zwierzętami.
Po wystąpieniach zaproszonych gości rolnicy zadawali pytania, które głównie dotyczyły niektórych przepisów prawnych, terminów składania wniosków czy środków pomocowych.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI