W biurze senatorsko-poselskim Prawa i Sprawiedliwości w Krotoszynie odbyła się konferencja prasowa z udziałem senatora Łukasza Mikołajczyka. Na spotkaniu przedstawiono założenia przyjętego niedawno rozporządzenia dotyczącego nowej podstawy programowej. Polityk mówił także o bieżącej sytuacji oraz planach na ten rok.
Przed konferencją Łukasz Mikołajczyk prowadził rozmowy z mieszkańcami w ramach comiesięcznych dyżurów. Na tych spotkaniach dyskutowano m.in. o różnych przypadkach z wymiarem sprawiedliwości, w związku z czym senator zapowiedział wysłanie pisma do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
- Jedno spotkanie mnie bardzo ucieszyło szczególnie, bo chodziło o temat petycji – wyjaśniał senator PiS-u. - Jest efekt naszego spotkania, na którym mówiłem, że mieszkańcy mają prawo pisać petycje i mogą z tego korzystać. Jedna z pań wraz grupą opiekunów osób niepełnosprawnych przyszła z propozycją petycji w kontekście zmiany prawa dotyczącego zasiłku pielęgnacyjnego. Chodzi o wsparcie grup dorosłych niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że ta petycja bardzo szybko wpłynie do senatu, gdzie będzie procedowana w Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, do której należę. Jestem całym sercem za tą petycją i będę apelował o wdrożenie procesu legislacyjnego – zapowiedział Ł. Mikołajczyk.
Poruszono również kwestię dofinansowania rozbudowy szkół ze środków ministerialnych, które są zabezpieczone. Do senatora zgłosił się też mieszkaniec, który wyraził pewne wątpliwości odnośnie budowy hali sportowej przy rewitalizacji Zespołu Szkół nr 3 w Krotoszynie, sfinansowanej z programu Jessica. – Poproszę pisemnie o odpowiedź burmistrza Krotoszyna, w związku z dostępem do informacji publicznej, do dokumentacji związanej z tą inwestycją. Są pewne wątpliwości, które trzeba wyjaśnić. Nie chciałbym z góry osądzać, więc po odpowiedzi odniosę się w pełni do tej sprawy – zaznaczył senator.
Polityk podsumował działające od października darmowe porady prawne w biurze PiS, z których skorzystało 45 osób. Stwierdził, że to bardzo skuteczna i potrzebna inicjatywa. Wspomniał również o swoim spotkaniu z Józefem Januszkiewiczem, prezesem Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej. Planowana jest bowiem konferencja na temat szkolnictwa branżowego I i II stopnia. Ma się ona odbyć w kwietniu tego roku.
Senator odniósł się do nowej podstawie programowej dla szkół podstawowych. Jak powiedział, interweniował u minister edukacji w sprawie nieumieszczenia w programie nauczania historii tematu powstania wielkopolskiego. – Bardzo mnie ta sprawa zirytowała – przyznał. - Dlatego razem z senatorem Gawłem interweniowaliśmy, jak tylko pojawił się projekt podstawy programowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Powstanie wielkopolskie powinno się znaleźć w nauczaniu podstawowym jako wydarzenie niezwykle ważne, o którym z pewnością uczeń powinien usłyszeć. Nasza interwencja okazała się skuteczna.
Nowa podstawa programowa ma przede wszystkim dać większą swobodę nauczycielom poprzez możliwość realizacji treści np. metodą projektu. Ma powrócić również tzw. spiralny program nauczania, polegający na powtarzaniu i utrwalaniu materiału na kolejnych etapach nauczania. Wzmocniona ma zostać rola wychowawcza i profilaktyczna szkoły. Nowym pomysłem jest wprowadzenie nauki programowania i gry w szachy, począwszy od edukacji wczesnoszkolnej, co wpłynie na kreatywne i logiczne myślenie u młodych ludzi. Planuje się również zwiększenie kompetencji czytelniczych szkoły, żeby rozbudzić w uczniach zamiłowanie do czytania.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI