Podczas XVI Poznańskich Spotkań Targowych Książka Dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców w Poznaniu odbył się finał kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W gronie uhonorowanych znalazła się Marlena Nabzdyk, kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie.
Podstawowym celem akcji jest uświadomienie dorosłym, że codzienne czytanie dziecku to najlepszy sposób na rozwój inteligencji emocjonalnej. Za pracę w uznaniu wyjątkowych zasług w krzewieniu idei czytania dzieciom w roku 2016 dyplom podziękowania z tytułem Honorowego Koordynatora Roku 2016 oraz nagrody z rąk prezes Fundacji ABCXXI, Ireny Koźmińskiej, otrzymała Marlena Nabzdyk z Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej.
Przedstawicielkę KBP uhonorowano za rok szkolny 2015/2016, w czasie którego miało miejsce wiele inicjatyw podejmowanych w celu promocji czytelnictwa i książki wśród najmłodszych. Na przestrzeni tych kilkunastu miesięcy krotoszyńska biblioteka zorganizowała skierowane do dzieci i młodzieży akcje czytelnicze, wśród których znalazły się czytanie we wszystkich filiach KBP, pogadanki i warsztaty o wartości czytania, imprezy dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Noc Bibliotek czy „Wakacje z książką”.
Inicjatywy te mają na celu zachęcanie i przyzwyczajanie rodziców do tego, aby czytali dzieciom. Trzeba czytać dużo, głośno i wszędzie tam, gdzie tylko nadarzy się okazja. Wspólne lektury przynoszą zadziwiające efekty, np. dzieci coraz dłużej potrafią się skoncentrować.
W krotoszyńskiej bibliotece bardzo często czytają zaproszeni goście, ale książnica również szuka miejsc nietypowych, przyjaznych do czytania, takich jak szpitalny oddział dla dzieci, Galeria Krotoszyńska, przy fontannie na rynku, podczas Festiwalu Aktywnych Sąsiadów. – Wszędzie tam zachęcamy rodziców i nie tylko do wspólnego czytania – oznajmia Ewa Bukowska, dyrektor KBP.
Przez cały rok promowane jest czytanie podczas spotkań w Klubie Mam – miejsca przyjaznego dla najmłodszych dzieci i ich mam. – Zachęcamy do czytania wszystkie szkoły i przedszkola, propagujemy ideę czytania we wszystkich miejscach przyjaznych książce, bierzemy udział w dużych festynach i imprezach, kształtując nawyk codziennego czytania wśród mieszkańców Krotoszyna – dodaje E. Bukowska.
Aby rozpowszechnić kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, realizowana jest akcja „Książka dla noworodka”, która polega na wręczaniu książeczek dla nowonarodzonych dzieci z terenu Krotoszyna. Przy odbiorze aktu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego każdy rodzic otrzymuje książkę z załączoną ulotką o działalności biblioteki. Ma to być zachętą do korzystania z usług krotoszyńskiej książnicy.
W tym roku KBP otrzymała po raz kolejny nagrodę w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2015/2016. To wielki sukces biblioteki, która propaguje akcję już od 15 lat. Z ponad 106 bibliotek z całego kraju, biorących udział w kampanii, kapituła konkursu uhonorowała i przyznała 13 nagród równorzędnych dla najlepiej przeprowadzonych akcji.
Dyrektor oraz pracownicy KBP serdecznie dziękują przedstawicielom samorządów gminy i starostwa, szkołom, przedszkolom, bibliotekom gminnym powiatu krotoszyńskiego i filiom bibliotecznym KBP oraz różnym grupom zawodowym, które włączyły się w organizowanie akcji i pomagają w jej realizacji.
OPRAC. (ANKA)
FOT. KBP