W dniach 23-26 kwietnia w Krotoszynie po raz kolejny przebywała grupa uczniów studium pomaturalnego o specjalności technolog drewna i konstrukcji drewnianych z miasta Fontenay-le-Comte. Goście z Francji zwiedzili kilka zakładów, a ponadto zostali zaproszeni do urzędu miejskiego, gdzie spotkali się z burmistrzem miasta i gminy.
30-osobowej grupie młodzieży towarzyszyło dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych – Olivier Gaudin i Romain Billerot oraz Honorowy Obywatel Krotoszyna i przewodniczący Comité du Jumelage z Fontenay – Jacky Bertin. Tłumaczem była Urszula Makieła, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej.
Znaczna część studentów zakwaterowała się w schronisku młodzieżowym, a nieliczni zatrzymali się u Jolanty Podziemskiej, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie.
W drodze do Krotoszyna Francuzi zwiedzili firmę SWISS KRONO w Żarach. Będąc w naszym mieście, gościli w magistracie i udali się do dąbrowy krotoszyńskiej, gdzie przeprowadzono dla nich lekcję terenową na temat gospodarki leśnej. Ponadto byli w firmie JP Promis w Kobylinie, zwiedzili Centrum Leśnictwa w Gołuchowie, w drodze do Krakowa wstąpili do zakładu MultiComfort w Świętochłowicach, a później do KEIJSERS Meble w Bochni.
W środę, 26 kwietnia, w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyło się spotkanie młodzieży francuskiej i nauczycieli z burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem. Włodarz opowiedział gościom o naszym mieście, skupiając się głównie na jego atutach. Jak podkreślił, Krotoszyn może pochwalić się bardzo dobrze prosperującą gospodarką. – Mahle, jako największa firma w Krotoszynie, zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników. Z kolei Dino Polska, sieć mająca obecnie aż 600 sklepów, zatrudnia już ok. 10 tys. osób w całym kraju – mówił F. Marszałek.
Burmistrz zaznaczył również, że Krotoszyn jest gminą bardzo otwartą na współpracę. Przywołał przy tym odległe czasy, kiedy to trzy nacje – Polacy, Żydzi i Niemcy – żyły tutaj pokojowo. – Owocem naszej otwartości są najnowsi partnerzy Krotoszyna, czyli miasta Kirishima i Kōki w Japonii. Jako jedyni weszliśmy we współpracę z miastami Kraju Kwitnącej Wiśni – oznajmił. Warto dodać, że najprawdopodobniej Krotoszyn w krótkim czasie doczeka się profesjonalnej – jedynej w Europie – areny dohyo, na której odbywać się będą międzynarodowe zawody sumo.
(MAG)