Pod koniec maja w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z autorką wystawy „Ludzie sztuki”, Grażyną Banaszkiewicz. Jednocześnie zaprezentowano film dokumentalny „Szaleńcy na wolności”, pokazujący ludzi sztuki, wywodzących się z legendarnego, międzynarodowego ruchu artystycznego FLUXUS, który zrewolucjonizował światową sztukę.
Grażyna Banaszkiewicz jest reżyserem filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetką, dziennikarką, fotografem. Pracowała w TVP S.A i współtworzyła tygodnik „Wprost”. Obecnie zajmuje się działalnością społeczną, publikuje w kwartalniku „Borussia”, kwartalniku literackim „Wyspa” czy na www.naturalnie.com.
Wystawa była wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. To już trzecia ekspozycja Grażyny Banaszkiewicz w krotoszyńskiej książnicy. Wcześniejsze to „Izrael Foto-ticket” i „Prosto w słońce”.
Jak mówiła autorka, inspiracją do stworzenia wystawy „Ludzie sztuki” były rozmowy z Dorotą Strzelecką, prowadzącą galerię w Mosinie, która to zaproponowała przejrzenie płyt i nośników pod kątem filmu „Szaleńcy na wolności”. Sama ekspozycja powstała po przejrzeniu materiałów, jakimi dysponowała kolekcji autorka.
- To są osoby z mojego życia, każda z nich dużo wniosła, dała wiele do myślenia. To jest mój skarb, który teraz daję wam – powiedziała G. Banaszkiewicz. Na wystawę składają się fotografie znanych osób z życia społecznego i artystycznego, np. prof. Baumanna, Lecha Majewskiego, Andrzeja Kurzawskigo. Zdjęcia są czarno-białe. Łączą je ponadto jeden element kolorystyczny i duży format – 100 x 70 cm. Autorka chętnie odpowiadała o swojej twórczości i odpowiadała na pytania dotyczące zdjęć i filmu.
(GKAPA)
FOT. Grażyna Kapała