W maju odbyła się kolejna edycja Simchat Chajim Festival. Wydarzenie obfitowało w szereg atrakcji. Były spektakle, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, wystawy, a także zabawy dla dzieci. Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Krotochwile.
Głównymi miastami festiwalowymi były Krotoszyn i Jarocin, ale zagościł on także w Koźminie Wielkopolskim, Odolanowie, Żerkowie, Kobylinie i Zdunach. Program podzielony był na pięć kategorii tematycznych: tradycja, dialog, bez granic, sztuki, dzieci. Przygotowano ponad 50 niezwykłych wydarzeń.
Festiwal w Krotoszynie oficjalnie rozpoczął się 19 maja w galerii Refektarz, gdzie miał miejsce wernisaż wystawy „Ćwiczenia oddechowe” autorstwa Dawida Marszewskiego. Była to wizualna i muzyczna inscenizacja, mająca na celu pokazanie złożoności relacji polsko-żydowskich i pamięci o naszej wspólnej historii.
Aby zaprezentować bogatą tradycję żydowską, zorganizowano warsztaty kulinarne czy drukarskie, interesujące wykłady oraz projekcję filmu dokumentalnego ,,Po-lin. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej.
Na festiwalu nie zabrakło znanych osobistości. Do Krotoszyna przybyła ambasador Izraela Anna Azari, która miała okazję poznać nasze miasto oraz opowiedzieć młodzieży z LO o swoim rodzinnym kraju. Wykład na temat Izraela wygłosił z kolei ks. Adam Boniecki, autor bogato ilustrowanego przewodnika po Izraelu i Palestynie, napisanego we współpracy z Karoliną Przewrocką.
Dla miłośników żydowskiej muzyki na krotoszyńskim rynku zagrał zespół Karoliny Cichej, która wydała kilka płyt poświęconych twórczości poetów tworzących w języku jidysz. W ramach festiwalu na scenie wystąpili również Pan Przecinek & Zespół Depresyjny oraz Rebeka.
Atrakcjami dla dzieci w trakcie Simchat Chajim były poznawanie twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, warsztaty taneczne i plastyczne oraz zajęcia animacyjne.
(NOVUS)
Fot. Michał Kobuszyński