W dzień Zielonych Świątek przy Wiejskim Domu Kultury w Gorzupi miały miejsce obchody święta ludowego, które zorganizowały powiatowe i gminne struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Uroczystą mszę odprawił ks. kan. Ryszard Dziamski. Były też występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gorzupi, przemówienia oraz przyjęcie nowych członków.
Zielone Świątki to polskie święto kościelne, związane z zesłaniem Ducha Świętego. Od początku lat 30. ubiegłego stulecia tego dnia obchodzone jest również wspólne święto ruchu ludowego, do którego tradycji po dziś dzień odwołuje się Polskie Stronnictwo Ludowe.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, posłowie, członkowie PSL-u oraz pracownicy urzędów. Wszystkich gości przywitał Franciszek Marszałek, przewodniczący struktur miejsko-gminnych PSL i jednocześnie burmistrz Krotoszyna. Jak podkreślił, ludowe ugrupowanie ciągle się rozszerza i na ten moment liczy blisko 300 członków.
- Nasza gmina się rozwija, wpływy z podatków są coraz większe, prowadzimy inwestycje, zdobywając również środki zewnętrzne. Współdziałamy szeroko ze starostwem powiatowym w kwestii zaspokajania potrzeb naszych mieszkańców. To, co nas niepokoi, to pojawiające się w przestrzeni publicznej pogłoski o zmianie prawa samorządowego, której efektem będzie centralizacja państwa - mówił Franciszek Marszałek.
Ludowcy zapowiedzieli, iż proponowane zmiany, takie jak rewizja wielkości okręgów wyborczych, tworzenie komitetów obywatelskich, podniesienie progów wyborczych czy kadencyjność stanowisk, spotkają się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony samorządowców w całej Polsce. Ponadto zachęcano do aktywności w związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi.
Starosta Stanisław Szczotka, przewodniczący powiatowych struktur PSL-u, przychylił się do stanowiska burmistrza Marszałka, dodając, że istotnym celem władz powiatowych jest ustabilizowanie sytuacji w oświacie, finansów krotoszyńskiego szpitala oraz stanu dróg.
W trakcie ludowego święta wręczono legitymacje członkowskie PSL-u nowym osobom. Otrzymali je Dominika Szczotka, Liliana Sekula-Łąkowska, Weronika Wyrwas i Andrzej Chojnicki. Legitymacje wręczali poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Andrzej Grabowski, burmistrz F. Marszałek oraz starosta S. Szczotka.
Odczytano także list od prezesa PSL-u, Władysława Kosiniaka- Kamysza, który przypomniał o wieloletniej tradycji ruchu ludowego i jego wkładzie w historię naszego kraju. – Nie jesteśmy idealni, ale mamy prawo nazywać się ugrupowaniem najbardziej zasłużonym dla Polski. To premier Wincenty Witos z PSL-u uchronił nasz kraj i Europę przed nawałą bolszewicką. Jako jedyne ugrupowanie mieliśmy w swoich szeregach noblistę, Władysława Reymonta. Bataliony Chłopskie z ruchem ludowym walczyły o niepodległość Polski i broniły ludność przed okupantem niemieckim. To Stanisław Mikołajczyk pierwszy po wojnie porwał naród, by wyzwolić go z kajdan komunizmu – pisał w liście prezes PSL-u.
Po oficjalnej części uroczystości wszyscy udali się na biesiadę, przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI