11 czerwca odbyła się uroczystość upamiętniająca błogosławionego biskupa Michała Kozala, który od czterech lat jest patronem naszego miasta. Było uroczyste złożenie wiązanki kwiatów i odprawiona została msza święta w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.
Symboliczne wiązanki kwiatów złożono w Nowym Folwarku pod pamiątkową tablicą, umieszczoną na domu, w którym urodził się błogosławiony Michał Kozal. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele krotoszyńskiego samorządu, organizacji politycznych i kombatanckich, młodzież szkolna, harcerze oraz poczty sztandarowe.
Biskup Michał Kozal urodził się 25 września 1893 roku w małej wiosce niedaleko Krotoszyna – w Nowym Folwarku. Pochodził z rodziny chłopskiej, był drugim synem Jana i Marianny Kozalów. Został ochrzczony w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Kobiernie, a po jej ukończeniu pomyślnie zdał egzaminy i dostał się do krotoszyńskiego gimnazjum (obecnie I LO im. Hugona Kołłątaja), przekształconego z klasycznego w zreformowane typu frankfurckiego. Szkoła ta należała wówczas do najbardziej zgermanizowanych w Wielkopolsce. W trakcie dziewięciu lat nauki wyróżnił się pracowitością i sumiennością, przewyższającą możliwości nastoletniego chłopca.Działał również w tajnej organizacji patriotyczno-samokształceniowej – Towarzystwie Tomasza Zana, którego przez pewien czas był nawet prezesem.
M. Kozal pracował kolejno jako wikariusz w Pobiedziskach, prefekt gimnazjum w Bydgoszczy, ojciec duchowny, a w końcu rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Będąc wikariuszem, odznaczał się gorliwością w prowadzeniu katechizacji, wiele godzin spędzał w konfesjonale, z radością głosił Słowo Boże. Wobec wiernych okazywał uczynność i wyrozumiałość. Będąc wykładowcą, szczególną wagę przykładał do przestrzegania regulaminu i utrzymywania porządku. Jego maksymą stały się słowa: „zachowaj porządek, a porządek będzie strzegł ciebie”.
13 sierpnia 1939 roku Michał Kozal otrzymał sakrę biskupią z rąk bpa Karola Radońskiego. W listopadzie tego roku został aresztowany przez Niemców.25 kwietnia 1941 roku trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam wykazał się wyjątkową nieustępliwością w obliczu tortur, oszczerstw i poniżeń, nigdy nie dał się złamać. Zmarł 26 stycznia 1943 po otrzymaniu śmiertelnej trucizny. 9 czerwca 2013 został ogłoszony patronem miasta i gminy Krotoszyn.
(NOVUS)
FOT. Sebastian Kalak