W pierwszym tygodniu czerwca krotoszynianin Robert Cichowlas postanowił przekazać Muzeum Regionalnemu im. Hieronima Ławniczaka stary mundur wojskowy. Wcześniej należał on do jego zmarłej cioci, Jadwigi Dryk, która była żołnierzem w stopniu st. sierżanta Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater.
- Po wielu latach przypomniałem sobie o tym mundurze. Postanowiłem w końcu przekazać go do krotoszyńskiego muzeum. To godne miejsce dla tego typu rzeczy – oznajmia Robert Cichowlas. Mundur został przekazany w obecności dyrektora muzeum, Piotra Mikołajczyka.
Mundur jest bardzo dobrze zachowany. Są na nim liczne odznaczenia i medale, jak choćbyKrzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski V kl., Srebrny Krzyż Zasługi, Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”, Medal „Za udział w walkach o Berlin”, Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 oraz Odznaka Grunwaldzka.
Okazało się, że w archiwach muzeum zachowały się dwa zdjęcia cioci R. Cichowlasa, w tym jedno portretowe. Na drugim jest ona wśród członków batalionu „Platerówek”, który został przerzucony ze Smoleńszczyzny na Ukrainę.
Jadwiga Dryk, z domu Cyrankowska, urodziła się 25 marca 1915 r., a zmarła 8 grudnia 1998. Jej grób znajduje się na krotoszyńskim cmentarzu przy ul. Raszkowskiej. Jak powiedział R. Cichowlas, jego ciocia walczyła w bitwie pod Lenino oraz brała udział w zdobyciu Berlina.
(NOVUS)