Stowarzyszenie POMÓŻMY SOBIE zakończyło drugi tegoroczny projekt pod hasłem „Mamo, Tato – liczę na Was”, współfinansowany ze środków powiatu krotoszyńskiego, a realizowany w Sulmierzycach. Bezpośrednimi beneficjentami akcji były sulmierzyckie cztero- i pięciolatki.
Na projekt składały się dwa podstawowe zadania – przesiewowe badania dzieci w kierunku wykrycia wad postawy oraz zajęcia usprawniająco-korygujące, zachęcające najmłodszych do ćwiczeń kształtujących ich prawidłową sylwetkę. Zakładane w projekcie pod względem zdrowotnym efekty zostały osiągnięte, mimo że z oferty badań skorzystała licząca tylko 30 dzieci grupa.
Stwierdzone w czasie przeprowadzonej akcji wady postawy, zaburzające prawidłowy rozwój dziecka i notowane najczęściej w tego typu badaniach, to: grożące skoliozą boczne skrzywienia kręgosłupa (pięć przypadków), okrągłe plecy (dwa przypadki) i wady kończyn dolnych (12 przypadków), w tym po jednym przypadku wad określanych jako kolana szpotawe i koślawe, nierówność nóg w sześciu przypadkach, płaskostopie wymagające rehabilitacji w czterech przypadkach.
W związku z powyższym specjalista ortopeda wydał 13 skierowań do poradni lekarza rodzinnego, zalecając w niektórych przypadkach wykonanie dodatkowych badań (zdjęcia rtg) i skierowanie dziecka, w zależności od możliwości, do poradni ortopedycznej lub poradni wad postawy bądź na rehabilitację.
Jednocześnie do obserwacji rodziców z zaleceniem prowadzenia rehabilitacji domowej i stosowania wygodnego, dostosowanego do stopy dziecka obuwia, pozostawiono pięć przypadków płaskostopia adekwatnego dla wieku dziecka oraz jeden przypadek przykurczu biodra prawego.
Drugim podstawowym elementem projektu były, prowadzone przez fizjoterapeutów w dwóch grupach wiekowych, ćwiczenia usprawniająco-korekcyjne, w których ogółem uczestniczyło 36 dzieci, w tym 16, które zostały zbadane w czasie prowadzonych badań profilaktycznych. Ze względu na fakt, iż skierowane na rehabilitację dzieci w większości uczęszczają do przedszkola, zajęcia dla wygody rodziców zorganizowano w czasie ich pobytu w tej placówce wychowawczej, korzystając ze szkolnej sali gimnastycznej.
Grupę ćwiczących dzieci uzupełniono odpowiednio ich rówieśnikami przebywającymi także w tej placówce, którym zaproponowano dodatkowo tak potrzebną dla ich prawidłowego rozwoju porcję ruchu. Zajęcia rehabilitacyjne i usprawniające cieszyły się dużym powodzeniem, sprawiając najmłodszym wiele radości.
Wyniki zrealizowanego projektu z jednej strony potwierdzają potrzebę organizowania tego typu akcji, ale z drugiej – wskazują na niefrasobliwość rodziców, którzy często, w pogoni za środkami materialnymi, zapominają o potrzebach swych pociech. Świadczy o tym fakt, iż na 67 zaproszonych na badania profilaktyczne dzieci w objętych projektem grupach wiekowych zgłosiło się tylko 20. Pozostali pacjenci to dzieci w wieku 3, 6, 7 i 8 lat oraz najmłodsza z nich – w wieku 10 miesięcy.
Informując o efektach projektu, stowarzyszenie przypomina, że większość wad postawy u dzieci kształtuje się w wieku przedszkolnym i ma charakter wad nabytych, które są skutkiem siedzącego trybu życia i małej dawki ruchu. Obserwujmy zatem swoje dzieci, korygujmy zauważone nieprawidłowości, zmieniajmy ich nawyki, a eliminując zauważone nieprawidłowości, zaoszczędzimy im problemów zdrowotnych w przyszłości.
OPRAC. (ANKA)