W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Otwartość”. Organizatorami spotkania były Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie.
Projekt UTW realizowany był w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”, organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, a współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
W trakcie spotkania złożono podziękowania osobom biorącym udział w projekcie i warsztatach z fotografii. 37 modelom sesji fotograficznych wręczono ich zdjęcia w formacie A4. Wystawa fotograficzna w centrum Krotoszyna ma na celu pokazanie społeczeństwu, że emeryci i renciści mogą nadal cieszyć się życiem i aktywnie spędzać czas. Jesień życia nie musi bowiem być szara i smutna, w odizolowaniu od społeczeństwa.
Na konferencji w bibliotece rozmawiano o tym, jak aktywizować ludzi starszych, którzy pozostają w domach. Zauważono, iż wykluczeniem społecznym częściej zagrożeni są mężczyźni, aniżeli kobiety, co ma także związek z ich niskim wykształceniem. W celu zaktywizowania seniorów Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje wiele ciekawych zajęć.
Wspomniano o potrzebie utworzenia Dziennego Klubu Seniora lub Centrum Wsparcia Seniora. W takiej placówce byłaby możliwość organizowania spotkań przy kawie czy herbacie, uroczystości, wystaw i wielu innych przedsięwzięć. Obecnie UTW nie ma swojej siedziby i dlatego spotkania są organizowane w bibliotece.
Przydałoby się również stworzenie tzw. niezbędnika seniora, w którym zawarte powinny być takie dane i informacje jak imię, nazwisko, grupa krwi, przyjmowane lekarstwa. Taki niezbędnik, noszony zawsze przy sobie, byłby wielce pomocny w razie wypadku bądź interwencji lekarskiej.
Poruszono także kwestię pomocy osobom starszym i samotnym w rozwiązywaniu trudności w codziennym funkcjonowaniu. Padła propozycja, by w Urzędzie Miejskim zatrudnić osobę, która by odbierała telefony od osób starszych z problemami, organizowała dla nich pomoc czy wsparcie techniczne.
Ponadto postulowano o utworzenie Gminnej Rady Seniorów. – Społeczność gminy i powiatu starzeje się, seniorzy są wszędzie – w pracy i w urzędach. Gminna Rada Seniorów dotrze do wszystkich seniorów – zauważył Jan Pawlik.
Na zakończenie Andrzej Piotrowski, dyrektor PCPR, zapowiedział, że wszystkie postulaty będą przedstawione władzom miasta i powiatu.
(GKAPA)