Ostatniego dnia czerwca w Parku Dworcowym w Krotoszynie uroczyście otwarto ścieżkę edukacyjno-dydaktyczną. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi Maciuś, a także burmistrz Franciszek Marszałek. Ścieżka powstała przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Na ścieżkę składa się osiem tablic. Pierwsza zawiera regulamin korzystania oraz – w dużym skrócie – zapowiada, co można zobaczyć na kolejnych. Druga tablica ma tytuł „Ekosystem lasu – kto kogo zjada?”. Są na niej przedstawione zależności pomiędzy wybranymi organizmami, a obracane elementy pozwalają na ułożenie czterech łańcuchów pokarmowych w różnych środowiskach: lesie, wodzie, parku i łące.
Przy tablicy pod tytułem „Co ze mnie wyrośnie?” można się dowiedzieć, w jaki sposób są przenoszone nasiona poszczególnych gatunków drzew. Poza tym szesnaście obracanych kwadratów umożliwia zabawę typu „memo”, w której zadaniem jest dopasowanie nasion do poszczególnych gatunków drzew.
Tablica pod nazwą „Lekcja dendrologii” przedstawia cykl rozwojowy roślin nagonasiennych. Poza tym dowiemy się z niej o zasięgu występowania najczęściej spotykanych w Polsce drzew. Obracane elementy mają wzbudzać ciekawość, ale też wpływać na rozwój wyobraźni i łatwiejsze przyswajanie wiedzy.
Piąta tablica dotyczy prawidłowej segregacji odpadów. Za pomocą symbolicznej grafiki dowiadujemy się, do jakich pojemników powinny trafiać poszczególne rodzaje odpadów. Są też wiadomości na temat recyklingu.
Tablica pod nazwą „Znajdź mój dom” ma formę labiryntu. Zadaniem użytkownika jest dopasowanie danego organizmu do miejsca jego bytowania za pomocą drewnianych kółek i prowadnic. Na odwrocie znajdują się podpowiedzi.
Przedostatnia tablica traktuje o zanieczyszczeniach atmosfery. Są tam informacje o skutkach zanieczyszczeń i o tym, co je powoduje. Tablica jest skierowana głównie do starszych użytkowników, ale dzięki kolorowym grafikom mogą z niej korzystać również najmłodsi. Ostatnia tablica ścieżki edukacyjnej jest fotościanką. Można na niej zamienić się w jedno z sześciu leśnych zwierząt i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
(NOVUS)
FOT. Dominika Zych