4 września w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie oficjalnie zainaugurowano rok szkolny 2017/2018 r. Na uroczystość przybyli m.in. radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Julian Jokś, radni Rady Miejskiej w Krotoszynie z przewodniczącą Zofią Jamką na czele, burmistrz Franciszek Marszałek, starosta Stanisław Szczotka, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych miasta i gminy Krotoszyn.
Nowy rok szkolny rozpoczęto Mszą świętą w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w intencji krotoszyńskiej oświaty i w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Na początku uroczystości w szkolnej auli głos zabrała dyrektor Renata Patalas, która powitała wszystkich przybyłych. - W sposób szczególny witamy również uczniów klas I, IV, VII oraz ich rodziców – mówiła. - Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci czuły się w naszej szkole jak najlepiej. Jak powiedział Jan Paweł II, „w rodzinie i szkole nie może zabraknąć wychowania w szacunku dla życia, dobra i piękna, troska o dziecko jest pierwszym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”.
Burmistrz Franciszek Marszałek w swoim wystąpieniu nawiązał do 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Ten największy konflikt zbrojny do dzisiejszego dnia przywołuje przykre obrazy z historii naszego kraju. Tradycyjnie zbiega się z inauguracją nowego roku szkolnego – oznajmił F. Marszałek. Podziękował jednocześnie obecnym w auli przedstawicielom środowisk kombatanckich, którzy przypominają o ciężkiej historii naszego kraju.
Włodarz Krotoszyna podkreślił, że ten rok szkolny jest czasem wielkich zmian i wprowadzenia nowej reformy oświaty. – Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna – stwierdził. - Za nami miesiące ciężkiej pracy nad reformą, która od całego środowiska oświatowego wymagała dużego zaangażowania. Była potrzeba podejmowania wielu, często trudnych i nie do końca przekonujących decyzji.
W związku z wygaszaniem gimnazjów burmistrz złożył serdecznie podziękowania wszystkim dyrektorom – za ich ciężką pracę i zaangażowanie w nauczanie młodzieży. Do życzeń przyłączyli się również Julian Jokś i Stanisław Szczotka.
W części artystycznej wystąpili uczniowie i absolwenci w programie słowno-muzycznym, odwołującym się do czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej. Przypomnieli niezwykłą waleczność i odwagę żołnierzy poprzez słowa przysięgi Armii Krajowej i piosenek patriotycznych.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI