Zdunowskie Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy zwróciło się do posła Macieja Orzechowskiego o wsparcie w zdobyciu informacji na temat emerytur dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną. Parlamentarzysta złożył w tej sprawie interpelację.
Wraz z początkiem przyszłego roku wejdzie w życie ustawa z dnia 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wprowadza ona stopniowe podwyższenie do 67 wieku emerytalnego dla kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 roku oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 roku. Dotyczy to wszystkich ubezpieczonych, a więc również osób, które podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
Konsekwencją tej zmiany będzie także stopniowe wydłużanie do 25 lat okresu opłacania składek za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne. – Za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne (zgodnie z nową ustawą – przyp. red.) wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie opłacał składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) (…). Należy podkreślić, że nie będzie już ograniczenia okresu opłacania składek nie dłużej niż przez 20 lat – czytamy w odpowiedzi, którą otrzymało Zdunowskie Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy.
Co ważne, osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne, za którą opłacono już składkę przez okres niezbędny do uzyskania 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, nie musi obawiać się, że jeżeli osiągnie wiek emerytalny po 31 grudnia 2012 roku, nie będzie miała prawa do emerytury w wysokości minimalnej. - Zgodnie bowiem z artykułem 19 ustawy z dnia 11 maja 2012 (…) wójt, burmistrz czy prezydent miasta jest zobowiązany, w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, opłacić składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osoby, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych i którym zaprzestano opłacania składek w związku z uzyskaniem 20-letniego okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) – czytamy dalej we wspomnianym dokumencie. Składkę należy opłacić za ten okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, za który nie była zapłacona, jednak nie dłuższy niż czas niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia. Podstawą wymiaru składki jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego obowiązująca w dniu jej opłacenia.
(ANKA)