W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie promujące IX tom książki „Krotoszyn i okolice” pod redakcją Józefa Zdunka. Podobnie jak wcześniejsze edycje najnowsze wydawnictwo składa się z trzech części.
Na spotkanie przybyli m.in. starosta Leszek Kulka, radny miejski Miłosz Zwierzyk, członkowie honorowi towarzystwa – Aleksander Łopaczyk i Stefan Konieczny – oraz naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim – Małgorzata Mielcarek.
Tom IX książki „Krotoszyn i okolice” ma trzy części. – Pierwsza obejmuje dziewięć artykułów o różnej tematyce i jedno wspomnienie. Druga część zawiera sześć biografii ludzi zasłużonych, a trzecia to materiały źródłowe oraz przedruki – mówił Józef Zdunek.
Początek książki to wspomnienie Urszuli Mikołajczyk, która przedstawia dramat rodzin ewakuowanych pociągiem we wrześniu 1939 roku. – Wspomnienia te są niezwykle interesującą relacją siedemnastoletniej dziewczyny, która przeżyła w Kole nalot niemieckich bombowców na pociąg wiozący z Krotoszyna rodziny straży granicznej, wojskowych, policjantów i kolejarzy – wyjaśniał Zdunek.
Tematykę wojenną kontynuują kolejne artykuły, które zostały umieszczone bezpośrednio po wspomnieniach Urszuli Mikołajczyk. – Piotr Robak i Zenon Świderski piszą o obozie niemieckim dla polskich dzieci w Kobylinie w latach 1941-1943, natomiast Łukasz Cichy podaje kilka informacji o wydarzeniach w Zdunach i Baszkowie w dniach ich wyzwalania oraz pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy radzieckich, który znajduje się w baszkowskim parku – opowiadał redaktor tomu.
Edmund Nawrocki, autor kolejnego artykułu, przedstawił pretensje chłopów do dzierżawcy. – Jak twierdzili chłopi, wszystkie zmiany w wypełnianiu obowiązków wobec dworu były dla nich niesprawiedliwe – mówił J. Zdunek. W dalszej części książki można przeczytać o zabytkowych organach, które znajdują się w czterech krotoszyńskich kościołach. Pisze o nich dr Tomasz Głuchowski.
W drugiej części mamy sześć biografii: pułkownika Jana Budziszowskiego, Franciszka Chełkowskiego, księdza Onufrego Jaworskiego, księdza Antoniego Stanisława Kinowskiego, Wojciech Kozala i Leona Piątka. Trzecia część zawiera pięć materiałów, z których dwa najstarsze to „Wyimki z podróży malowniczej po Wielkiej Polsce”.
Spotkanie w bibliotece uświetnił występ grupy teatralnej z Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie. Ponadto wręczono medale Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, wydane z okazji XX-lecia istnienia.
(ALA)