Intensywniejsze działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenach kolejowych to główny cel projektu „Październik miesiącem edukacji”. W ramach tej inicjatywy kolejarze odwiedzają szkoły i przypominają uczniom zasady bezpieczeństwa.
Wizyty w szkołach przybierają różne formy. - Poprzez zabawę dzieci kształtują odpowiednie postawy społeczne. Dla potrzeb edukacji przygotowaliśmy m.in. specjalny zeszyt edukacyjny, który pomaga najmłodszym poznawać zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych – wyjaśnia Katarzyna Kucharek, koordynator kampanii w PKP PLK S.A. Na terenie naszego powiatu pogadanki na temat właściwego zachowania się na przejeździe kolejowym odbyły się w szkołach w Brzozie, Rozdrażewie, Nowej Wsi, Chwaliszewie, Świnkowie, Krotoszynie i Dąbrowie.
W Szkole Podstawowej w Zdunach odbył się też konkurs plastyczny “Bezpieczny przejazd”. Pierwsze miejsce przyznano Zuzannie Płonce, drugie zajęła Nadia Mroczek, a na trzeciej pozycji uplasował się Marek Lis. Z kolei wyróżnienia trafiły do Weroniki Pstrąg, Huberta Wasielewskiego, Aleksandry Ilnickiej, Sebastiana Święsa i Aleksandry Kalak.
Pracownicy PLK odwiedzają szkoły i na spotkaniach przedstawiają dzieciom możliwe skutki niewłaściwego poruszania się po terenach kolejowych i nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz przypominają zasady właściwego zachowania. Edukacja na temat bezpiecznego przekraczania linii kolejowej to również kształtowanie właściwych postaw najpierw młodych rowerzystów, a później motocyklistów i kierowców samochodów.
Partnerami projektu „Październik miesiącem edukacji”, realizowanego w ramach kontynuowanej dziewiąty rok kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”, są Urząd Transportu Kolejowego i Straż Ochrony Kolei.
OPRAC. (ANKA)