Burmistrz Julian Jokś, rektor prof. dr hab. Jacek Witkoś z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz zastępca nadleśniczego Sławomir Trawiński podpisali porozumienie w sprawie rekonstrukcji jednego ze smoszewskich kurhanów. Wspólnym pomysłem władz miejskich oraz badaczy uniwersyteckich jest bowiem przystosowanie go do oglądania.
Tak więc jeden ze spenetrowanych dotychczas przez archeologów podkrotoszyńskich kurhanów będzie stanowił naoczne uzupełnienie wiedzy o odległej historii naszych terenów. Opracowaniem koncepcji tej rekonstrukcji zajmie się Instytut Prahistorii. Ponadto archeolodzy przygotują tekst informacji historycznej w trzech językach, która będzie prezentowana w lesie na tablicy. Gmina z kolei ma wykonać tablicę informacyjną i zrekonstruować kurhan według wskazówek IP. Zadaniem nadleśnictwa jest przygotowanie konstrukcji do ustawienia informacji oraz drewnianej kładki nad kurhanem, która pozwoli na bezpieczne oglądanie obiektu, bez naruszania jego struktury.
Przypomnijmy, że w październiku ekipa polskich i niemieckich archeologów kontynuowała badania okolic Krotoszyna. Przy wsparciu gminy wykonali oni nieinwazyjne, weryfikacyjne badania magnetometryczne oraz powierzchniowe na obszarach, które – być może – kryją pozostałości osadnictwa i miejsca pochówku ze środkowej epoki brązu (ok. 1550-1300 p.n.e.).
Weryfikacją objęto przede wszystkim stanowiska badawcze zlokalizowane już przez archeologów w lesie krotoszyńskim i przyległych do niego polach. Program badawczy zrealizowany w 2012 roku pozwolił na objęcie wspomnianego terenu lotniczym skaningiem laserowym (metoda LiDAR). Udało się wtedy zlokalizować m.in. ok. 120 kurhanów z epoki brązu, zachowanych w różnym stopniu, w zdecydowanej większości dotąd nieznanych i niewymienianych w literaturze naukowej.
OPRAC. (ANKA)