51 uczniów z 37 szkół ponadgimnazjalnych awansowało do finału VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. W tym gronie znalazł się Sebastian Mielicki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie. Bezpłatne studia, praktyki i staże oraz cenne nagrody rzeczowe są już na wyciągnięcie ręki.
Tegoroczni finaliści pokonali niemal 7 tys. konkurentów, wykazali się dużą pracowitością, wiedzą i opanowaniem. Przed nimi jeszcze jedna próba – ta najważniejsza. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej to najtrudniejszy etap, bo złożony w całości z zadań i pytań problemowych. Odbędzie się on 7 marca w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, a uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na 4 kwietnia. W finale powalczy Sebastian Mielicki, reprezentujący ZSP nr 1 w Krotoszynie.
Uczniowie mają dwa miesiące na perfekcyjne opanowanie zagadnień związanych z tematem przewodnim VI edycji olimpiady – rolą transportu i spedycji, a także tego, co sprawia olimpijczykom najwięcej trudności – słownictwa logistycznego w wybranym języku obcym. Ostatnim zadaniem finału będzie tradycyjnie tłumaczenie podstawowych zwrotów używanych w terminologii branżowej na język angielski, niemiecki lub rosyjski.
- Olimpijski sukces zmienia życie, otwiera drogę do kariery – mówi Alicja Gruszczyńska, rzecznik prasowy WSL. - Dla wielu młodych ludzi podjęcie studiów w Poznaniu byłoby niemożliwe, gdyby nie olimpiada. Finaliści to elitarna grupa, o którą zabiegają pracodawcy. Są to młodzi, ambitni ludzie z ogromnym potencjałem. Wielu z nich jeszcze przed rozpoczęciem studiów dostaje oferty pracy w renomowanych firmach logistycznych.
W październikowym pierwszym etapie wystartowało niemal 7 tys. uczniów z 270 szkół. 534 uczestników przeszło do etapu okręgowego, który przeprowadzono 5 grudnia w 11 miastach na terenie całego kraju.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną, ocena praktyczna programów nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych, stopnia ich zrozumienia i przyswojenia przez uczniów oraz podnoszenie poziomu kształcenia. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Honorowym patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej, natomiast partnerem merytorycznym – Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.
Organizacja olimpiady na tak wielką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie silne wsparcie partnerów biznesowych – sponsorów i fundatorów nagród. Złotymi Sponsorami VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej są: Dachser, Marathon International Logistics, PPUH Agrobex, STILL Polska, TimoCom Soft-und Hardware GmbH. Sponsorzy Srebrni to: DPD Polska, JAS-FBG i Polski Komitet Narodowy EPAL. Do grona sponsorów dołączyła także Panopa Logistik Polska.
Patronat medialny nad olimpiadą objęły: Telewizja WTK, epoznan.pl, dlaStudenta.pl, logistyka.net.pl, „Logistyka a Jakość”, „Nowoczesny Magazyn”, NM.pl, „TSL Biznes”, „Warehouse Monitor”, „Polska Gazeta Transportowa”, „Top Logistyk”, „Magazynowanie i Dystrybucja”, „Eurologistics”, Pracujwlogistyce.pl, Forumtransportu.pl, DobraLogistyka.pl, Spedycje.pl, etransport.pl, LOG24.pl, e-logistyka.pl, Kierunki.net, Edukacja.net, Uczelnie.net.
OPRAC. (ANKA)