Przygotowania do rozpoczęcia tworzenia „Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan” wkroczyły w ostatnią fazę. – Większość szkół przesłała już nam nazwiska swoich bohaterów – wyjaśnia Piotr Gmerek, koordynator projektu z ramienia Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej.
– Czekamy jeszcze na ostatnie zgłoszenia. W lutym wszystko będzie jasne – zapewnia Gmerek. Projekt obejmuje swym zasięgiem 226 wielkopolskich szkół podstawowych, w tym pięć z naszego powiatu. Uczniowie czwartych, piątych i szóstych klas ze szkół podstawowych w Koźminie Wlkp., Krotoszynie, Nowej Wsi, Sulmierzycach i Zdunach znajdą się w gronie tych, którzy stworzą autorską multimedialną notę, popartą badaniami i poszukiwaniami źródeł. Po dwóch latach „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” będzie gotowa i dostępna dla wszystkich – tych najmłodszych i tych trochę starszych.
Dyrektorzy i nauczyciele biorący udział w projekcie zakończyli niedawno trzydniowe szkolenia i warsztaty z zakresu skutecznego zarządzania projektem, użycia nowoczesnej technologii w edukacji oraz wystąpień publicznych. Kadra dowiedziała się, jak skutecznie poszukiwać informacji, posługiwać się platformą szkoleniową i pracować z grupą według metody projektu. Teraz nadszedł czas na młodzież – ich zadaniem jest wybór postaci, o których chcieliby napisać. Wymóg jest jeden – bohaterowie muszą być związani z ich gminą.
– Byłam pozytywnie zaskoczona reakcją uczniów – mówi Żaneta Mazurkiewicz, opiekunka grupy projektowej ze Szkoły Podstawowej im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Krzyżu Wielkopolskim. – Kiedy poprosiłam ich o wskazanie osób, jakim poświęcimy swoje wpisy, z zapałem przystąpili do szukania informacji. Pytali dziadków, rodziców, sąsiadów, a potem uzasadniali swoje decyzje. Wybór nie był łatwy. Ostateczną decyzję podjęliśmy ze względu na dostępność informacji. Zależało nam, aby osobiście porozmawiać z bohaterami lub osobami z ich otoczenia, które ich znały i pamiętają o ich zasługach. Muszę z dumą przyznać, że nam się to udało. Spotkanie z jednym z naszych bohaterów było bardzo wzruszające. Z niecierpliwością czekamy na kolejne – dodaje Mazurkiewicz.
Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej jeszcze nie może zdradzić nazwisk wszystkich bohaterów. Będzie to możliwe dopiero po ich zweryfikowaniu przez ODN i zespół naukowy. – Musimy sprawdzić, czy nazwiska się nie powtarzają – wyjaśnia Piotr Gmerek. – Jeśli kilka szkół zgłosi chęć pisania o tej samej osobie, będziemy musieli zdecydować, komu przyznać pierwszeństwo. Już niedługo wszystko będzie jasne.
Projekt „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” realizowany jest przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt CDEW jest kontynuacją cyklu „eSzkoła”, w którym wcześniej uczestniczyli gimnazjaliści i licealiści z naszego powiatu. O wszystkich aktualnościach i postępach prac uczniów można przeczytać na stronie: www.cdew.pl lub na fanpage’u www.facebook.com/projekt.cdew.
OPRAC. (ANKA)