Od kilku dni trwa rekrutacja do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych wszystkich typów szkół.
Zasady naboru do przedszkoli w tym roku będą określać dyrektorzy placówek. Rodzice znajdą szczegółowe informacje na tablicach ogłoszeń i stronach internetowych poszczególnych jednostek opiekuńczo-wychowawczych (m.in. wymagane dokumenty, terminy ich składania, kryteria rekrutacji oraz informacje o decyzjach komisji).
Nowe przepisy, które obowiązują od stycznia tego roku, wcielają w życie zasadę, że dzieci pięcioletnie i sześcioletnie oraz w pierwszej kolejności zamieszkałe na terenie gminy muszą mieć zapewnione miejsca w publicznych przedszkolach. Według nowej ustawy przedszkolnej liczba miejsc w placówkach będzie stopniowo zwiększana – tak, aby w 2017 roku zapewnić je wszystkim chętnym. Od września 2015 każdy 4-latek uzyska prawo do edukacji przedszkolnej, natomiast dwa lata później – każdy 3-latek.
Na ten cel samorządy gminne będą mogły się ubiegać o specjalną dotację z budżetu państwa, która związana jest z upowszechnieniem zadania przedszkolnego. Dzięki wsparciu udało się już obniżyć opłaty dla rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu. – Jest to dla nas sytuacja bardzo dobra. Możemy teraz pobierać 1 zł za każdą godzinę nadprogramową pobytu dziecka w przedszkolu (bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka w placówkach publicznych wynosi 5 godzin dziennie – przyp. red.) – wyjaśnia Ryszard Czuszke, zastępca burmistrza Krotoszyna. – Dzięki temu nawet rodziny w trudnej sytuacji materialnej mogą posłać swoje dziecko do przedszkola – dodaje.
Rodzice dzieci nowo przyjmowanych do placówek w tym roku będą musieli złożyć wniosek wraz z dokumentami, natomiast opiekunowie już uczęszczających do przedszkoli maluchów – deklarację kontynuowania edukacji w roku następnym.
Przyszli uczniowie klas pierwszych podstawówek i gimnazjów będą przyjmowani do szkół z urzędu, jeśli tylko zamieszkują w obwodach tych placówek. Jeżeli pozostaną wolne miejsca, przeprowadzona zostanie rekrutacja uczniów spoza obwodu. Podobnie jak w przypadku przedszkoli, rodzice mogą zasięgnąć informacji na tablicach ogłoszeń i stronach internetowych prowadzonych przez gminę.
(AHA)