W czwartek, 6 marca, w krotoszyńskim muzeum otwarto wystawę „Dzieje papieru i papiernictwa”. W wernisażu udział wzięli nie tylko dorośli, ale również najmłodsi mieszkańcy miasta, dla których wielką atrakcją było samodzielne czerpanie papieru według tradycyjnej techniki.
Ekspozycja przybyła z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Powstała w 2000 roku dzięki pomocy firmy International Paper Kwidzyn S.A. Najpierw prezentowana była w Kwidzynie, a teraz wędruje po miastach w całej Polsce. W Krotoszynie wystawa będzie czynna do 18 kwietnia.
Ta wyjątkowa ekspozycja to zbiór ponad 40 plansz z tekstami i ilustracjami dotyczącymi dziejów papiernictwa, od momentu wynalezienia papieru w 105 roku w Chinach aż do XX wieku. Wystawę otwierają materiały pisarskie, które poprzedzają wynalezienie papieru. Następnie przedstawiono europejską oraz polską rękodzielniczą produkcję papieru w zarysie, skupiając się na najistotniejszych przemianach technicznych.
Wystawa prezentuje dzieje maszynowej produkcji papieru w okresie przemysłowym – wynalezienie i rozwój konstrukcji maszyn papierniczych, a także zastosowanie w papiernictwie nowych, dostępnych na szeroką skalę surowców. Na ekspozycji obejrzeć można portrety wynalazców urządzeń, szkice pierwszych papiernic oraz rysunki maszyn do roztwarzania drewna na ścier i celulozę.
Ponadto ekspozycja podejmuje temat dziejów papiernictwa na ziemiach polskich w XIX i XX w. – powstawanie fabryk, rozwój maszynowej produkcji, zniszczenia związane z II wojną światową oraz odbudowa, postęp i pozycja współczesnego polskiego papiernictwa w świecie. Zaprezentowane zostały także rysunki aparatów metrologicznych ze schyłku XIX w. i oryginalne, XX-wieczne urządzenia do badania gramatury, grubości oraz odporności papieru na działania mechaniczne.
W muzeum można zobaczyć makietę budynku dusznickiej papierni – jedynego zachowanego w Polsce młyna papierniczego, którego powstanie datuje się na rok 1605. Papiernia w Dusznikach jest unikatowa i stanowi bezcenny w skali Europy obiekt, wpisany przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii. Dla zwiedzających muzeum zostało otwarte w 1968 r., a po 3 latach wprowadzono pokazową produkcję papieru według tradycyjnych metod.
Na wernisażu główną atrakcją był zrekonstruowany warsztat czerpania papieru, który prowadzili specjaliści z dusznickiego muzeum. Do własnoręcznego czerpania papieru nie trzeba było namawiać, a najchętniej brały w tym udział dzieci.
(AHA)