Krotoszyński rynek, już po rewitalizacji, został oficjalnie otwarty. Huczna impreza odbyła się w minioną sobotę. Były koncerty, pokazy fontann i wiele innych atrakcji. W przyszłym roku nasze miasto, już z nowym rynkiem, będzie obchodzić jubileusz 600-lecia istnienia.
Otwarcie rynku nastąpiło o godz. 16.00, kiedy to na scenie wystąpił Zespół Tańca Ludowego Krotoszanie. Godzinę później uruchomiono fontanny i spektakl wodny dla dzieci. Następnie zagrał Sul Jazz Band. O godz. 18.00 krotoszyńskiej policji przekazano siedem samochodów marki KIA. – Zakup pojazdów współfinansowały samorządy gminy Krotoszyn oraz powiatu krotoszyńskiego. Jeden samochód zakupiła jedna z krotoszyńskich firm. Nowe nabytki zastąpią stare pojazdy, które zostaną wycofane. Są to auta 9-10 letnie, a koszty eksploatacji przewyższały koszty użytkowania. Te samochody jeżdżą na okrągło – mówił komendant powiatowy krotoszyńskiej policji inspektor Piotr Kasprowicz.
Potem na scenie pojawił się znakomity zespół Affabre Concinui, wykonujący swoje utwory a capella. Z kolei o godz. 20.00 dla licznie zgromadzonej widowni zaśpiewał Andrzej Cierniewski. Zwieńczeniem sobotniej imprezy był wieczorny pokaz wodny.
- Myślę, że otwarcie rynku wypaliło bardziej, niż sobie to wcześniej wyobrażaliśmy. Dużą niewiadomą było to, czy mieszkańcy przyjdą. Frekwencja jednak dopisała, a zgromadzeni ludzie cieszyli się razem z nami. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni – podsumowuje dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej Franciszek Marszałek.
Prace rewitalizacyjne zakończyły się 29 sierpnia, a przekazanie placu nastąpiło nieco ponad rok wcześniej. Inwestycja obejmowała rynek, mały rynek, pl. Jana Pawła II, ul. Zdunowską (od rynku do Piastowskiej), Farną (od rynku do Gołębiej), Klasztorną i Wąską. Zmieniono układ miejsc parkingowych i przebudowano sieć kanalizacyjną, sanitarną i deszczową oraz wodociągi, oświetlenie uliczne czy zasilanie ogródków letnich. Ratusz, główny budynek w centrum miasta, też zyskał nowy, piękniejszy wizerunek. Ponadto posadzono drzewka i krzewy.
Środki na rewitalizację pozyskano w ramach inicjatywy JESSICA z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pożyczka wyniosła 9 299 960, 55 zł, a miasto spłacać ją będzie do 2 października 2032 r. Cała inwestycja opiewała na kwotę ponad 13 mln zł. Prace wykonywała firma Gembiak-Mikstacki sp. j. z Krotoszyna, nadzorowała firma Dromost Włodzimierza Frąckowiaka z Krośnic, a projekt zrobiła firma Stanisławski Jerzego Stanisławskiego ze Zdun.
Na tym jeszcze nie koniec prac w centrum miasta. Gmina zamierza bowiem zmienić otoczenie ratusza, czyli kamienice. – Rynek będzie wyglądał tak jak w tej chwili, z tym że rozpoczyna się proces remontów kamienic. Część będzie jeszcze w tym roku. Myślę, że kolejne w przyszłym roku. W większości są to kamienice prywatne, niektóre gminne, a jeszcze inne w jakiejś części wspólne z prywatnymi właścicielami. Sądzę, że prywatni właściciele się zmotywują do tego, by swoje kamienice wyremontować. Środki można pozyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego. Ci, którzy kiedyś mieli najemców narzuconych przez państwo, mogą teraz dostać bezzwrotną premię kompensacyjną. To są konkretne pieniądze właśnie na remonty kamienic – wyjaśnia Franciszek Marszałek.
ŁUKASZ CICHY