Obchody Święta Niepodległości w Rozdrażewie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Parafianie mogli prosić o pomyślność dla ojczyzny i dziękować za odzyskanie wolności. Na cmentarzu parafialnym pod pomnikiem lokalnych bohaterów złożone zostały wiązanki i znicze.
Z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie przygotowali program patriotyczny. Uroczystość rozpoczęła się od przemowy wójta Mariusza Dymarskiego. – Jak widać z kart historii, wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i ją pielęgnować - podkreślił.
Uczniowie w poetycki sposób tłumaczyli, czym jest niepodległość czy wolność. Widownia uczestniczyła w niezwykłej lekcji historii, wsłuchując się w najpiękniejsze tony polskiej muzyki klasycznej. Przy dźwiękach „Roty” nastąpiła chwila na refleksję i zamyślenie. Patriotyzm to także nauka pacierza przez rodziców – przekonywały dzieci.
Uczniowie, którzy wyjechali na Litwę w ramach wymiany szkolnej zatańczyli najsłynniejszy polski taniec narodowy – poloneza. Wybrzmiały słowa Inwokacji z „Pana Tadeusza”. Na koniec każdy mógł odpowiedzieć na wezwanie uczniów i stwierdzić: „kocham szczerze”.
W drugiej części o patriotyzmie opowiadał dźwiękami instrumentów skrzypcowych zespół Folusz. Swoją nazwę zawdzięcza budynkowi, w którym znajduje się maszyna do obróbki sukna, nosząca właśnie taką nazwę. Mieści się tam Dom Muzyka i swą siedzibę ma Filharmonia Kaliska. Wraz z muzykami zaprezentowała się wokalistka Katarzyna Wieczorek.
Po programie artystycznym przybyli goście mogli obejrzeć zdjęcia uczniów ZSP, biorących udział w projekcie „Tanecznym krokiem przez Europę”, a także skosztować świętomarcińskich rogali.
(ANIA)