Dotychczasowy burmistrz Krotoszyna – Julian Jokś – został radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Startujący z okręgu numer 6, z drugiej pozycji na liście PSL-u, kandydat otrzymał 13192 głosy.
Okręg numer 6 obejmuje powiaty: gostyński, grodziski, kościański, krotoszyński, leszczyński, nowotomyski, rawicki i wolsztyński. Warto wiedzieć, że sejmik wojewódzki stanowi akty prawa miejscowego, kwestie gospodarowania wielkopolskim mieniem, obiektami i urządzeniami użyteczności publicznej. Uchwala strategię rozwoju regionu oraz własny budżet.
Juliana Joksia przedstawiać raczej nie trzeba, albowiem w samorządzie krotoszyńskim pracuje już prawie 35 lat. Od 20 lat piastował stanowisko burmistrza Krotoszyna.
Wynik Joksia był do przewidzenia. Przebił nawet liderkę listy – dr Zofię Szalczyk, wiceminister rolnictwa, który uzyskała 11681 głosów. Krotoszyński samorządowiec zgromadził 13192 głosy, z czego 11,5 tys. w naszym powiecie.
Również na liście PSL-u, pod numerem 12, znalazła się Katarzyna Wizner, pochodząca z Sulmierzyc, a pracująca w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krotoszynie. Warto dodać, że w wyborach parlamentarnych w 2011 r. Wizner wystartowała z 17. pozycji, zdobywając 0,13 % poparcia. Tym razem zajęła 13. miejsce w skali listy, zdobywając 1378 głosów.
Z listy Platformy Obywatelskiej, z ósmej pozycji, do sejmiku kandydował włodarz Sulmierzyc i wiceprzewodniczący powiatowych struktur tego ugrupowania – Piotr Kaszkowiak. Otrzymał on 1037 głosów i zajął 12. miejsce w skali listy.
Krotoszynianie znaleźli się na listach Kongresu Nowej Prawicy oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z miejsca numer 7. wystartowała Sara Marszałek, opiekunka medyczna, pracująca jako spedytor międzynarodowy. Zdobyła 282 głosy. Ponadto z KNP, ale z pozycji nr 2., kandydował Robert Cichowlas, który skończył studia wyższe na wydziale geografii UAM i pracuje w Laboratorium Oceny Mleka w Kobiernie. Na niego zagłosowało 514 wyborców.
Dwie panie znalazły się na liście komitetu SLD Lewica Razem. Z numerem 4. kandydowała Lucyna Kubiak, pracownica Powiatowego Urzędu Pracy, a także sekretarz Zarządu Powiatowego SLD w Krotoszynie. Zdobyła 960 głosów. Z kolei na Jagodę Roszczak, pedagog ze Zdun, zagłosowało 313 osób.
Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości o mandat radnego sejmiku ubiegał się były szef krotoszyńskich struktur – Piotr Januszkiewicz, lekarz, w latach 2006-2010 radny powiatu krotoszyńskiego. Wystartował z pozycji nr 5. i uzyskał 1214 głosów.
Z sejmikiem pożegnał się Franciszek Marszałek, który nadal walczy o stanowisko burmistrza Krotoszyna. W drugiej turze zmierzy się ze Zbigniewem Brodziakiem.
ŁUKASZ CICHY