W tym roku mija 15 lat oficjalnej współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Krotoszyn a Związkiem Gmin Dierdorf. Realizowana jest ona przede wszystkim przez samorządy, szkoły i stowarzyszenia.
Początki współpracy obu miast sięgają lat 80. XX wieku. W maju 1989 roku, po 10 latach od pierwszego spotkania uczniów z Krotoszyna i Dierdorfu, Liceum im. Hugona Kołłątaja otrzymało oficjalną zgodę na współpracę z Gimnazjum im. Martina Butzera w Dierdorfie. Nie tylko liceum nawiązało kontakt z niemieckimi szkołami. Były to także Szkoła Podstawowa nr 7 – z Grund- und Hauptschule Dierdorf – oraz Szkoła Podstawowa w Benicach – z Realschule Dierdorf.
Oficjalne przypieczętowanie współpracy miało miejsce 6 września w Krotoszynie i 27 września 1997 roku w Dierdorfie. Umowa o współpracy określała jej zakres jako rozwój gminy, szkolnictwo, kulturę, sport, infrastrukturę techniczną miast i administrację. Szczególny nacisk położono na wymianę młodzieży szkolnej.
Podczas przygotowania projektu PHARE-Fiesta II pt. „Krotoszyńskie Forum Współpracy Międzynarodowej” jego autorzy – Aleksandra Leja, Aleksander Janiak i Ryszard Czuszke – za ważne uznali stworzenie organizacji zajmującej się współpracą polsko–niemiecką. Projekt ten otrzymał grant z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i został zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki w Kaliszu 7 lipca 1998 roku jako „Krotoszyńskie Towarzystwo Współpracy Polsko–Niemieckiej”. Miasto i Gmina Krotoszyn przystąpiły do niego w charakterze członka wspierającego, co wyrażono stosowną uchwałą Rady Miejskiej.
W 2000 roku w Dierdorfie odbyła się uroczystość, podczas której jednej z ulic nadano imię naszego miasta. Po 12 latach od tego wydarzenia taka uroczystość odbyła się w Krotoszynie, gdzie rondo przy zbiegu ulic Sportowej, Zielonej, Wiśniowej i Spartańskiej otrzymało nazwę „Dierdorf”. Z tej okazji zaproszono do Krotoszyna delegację z Niemiec. Wśród gości obecni byli: Bernd Benner – burmistrz Dierdorfu, jego następca Horst Rasbach, szefowa Koła Przyjaciół Dierdorf – Krotoszyn Kamila Paterek–Riedrich. W uroczystościach nadania nazwy, które odbyły się w minioną sobotę, uczestniczyli też radni krotoszyńscy i reprezentanci władz powiatowych.
(Ol@)