Od początku lipca w każdy wtorek i czwartek w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbywają się zajęcia pod hasłem „Sposób na dobre wakacje”. Atrakcji nie brakuje.
Pierwsze spotkanie miało charakter pikniku. Były gry i zabawy integracyjne. Na kolejnym, które odbyło się pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, dzieci uczestniczyły w grach i zabawach sprawnościowych, specjalnie dla nich przygotowanych przez bibliotekarzy.
W zajęciach „Dbaj o fejs”, według scenariusza zaproponowanego przez instruktorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, wzięli udział gimnazjaliści. Omawiano bezpieczeństwo na portalach społecznościowych. Młodzież obejrzała program „W sieci TV”, w którym piosenkarka Ewa Farna zaprezentowała osoby, które nie zachowały należytej ostrożności w sieci, z czego wynikły nie lada problemy.
Potem biblioteka zorganizowała spotkanie dla dzieci „Bohaterowie naszych bajek”. Pogoda nie dopisała, więc uczestnicy przenieśli się w gościnne mury książnicy. Wszyscy wykazali się kreatywnością, najpierw w rysowaniu ulubionego bohatera, później w budowaniu różnorakich budowli z klocków, a na koniec w grach i zabawach zręcznościowych.
Nie zabrakło oczywiście głośnego czytania – dzieci wysłuchały bajki o żółwiu Franklinie i jego młodszej siostrze. Z kolei na zajęciach pod hasłem „Podróż w krainę książek” zapoznały się z treścią wierszy Jana Brzechwy „Kwoka” i „Na straganie”, po czym, na warsztatach teatralnych, przygotowywały stroje i odgrywały scenki do przeczytanego tekstu.
21 lipca zorganizowano Piknik Edukacyjny „Siecia@ki na wakacjach”. Jest to ogólnopolska akcja pod patronatem Fundacji Orange. Dzięki pakietom, które biblioteka otrzymała z fundacji, przeprowadzono piknik dla dzieci na temat zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie pułapki czyhają na internautów. Później kolorowali sieciakowe obrazki i grali w gry planszowe. A wszystko przy muzyce w rytmie rapu, nawiązującej do tematyki spotkania.
Na kolejnych zajęciach połączono dwa tematy. Z uwagi na porę letnią i związane z nią wycieczki do lasu, zaproszony gość – Paweł Kaźmierczak z Nadleśnictwa Krotoszyn – opowiedział, jak należy zachowywać się w lesie. Szczególną uwagę zwrócił na rośliny i zwierzęta, które tam mieszkają, jak również na zagrożenie przeciwpożarowe, które o tej porze roku jest bardzo realne. Następnie odbył się konkurs „Piosenka z mojej ulubionej bajki”.
Na spotkaniu 28 lipca uczestnicy wykonywali ilustracje do przygód wakacyjnych, jakie przeżyli. Powstała z nich książka pod tytułem „Moje ulubione wakacje”. Później, przy wykorzystaniu tabletów pozyskanych przez bibliotekę z projektu „Tablety w bibliotece” z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wyszukiwali informacji na zadany temat, wykonywali grafiki, zdjęcia, krótkie filmy, a także grali w proponowane przez bibliotekarzy gry.
Następne zajęcia dotyczyły tradycji regionu wielkopolskiego. Biblioteka skorzystała z propozycji Akademii Kolberga pod hasłem „Inspirujmy się młodym Kolbergiem” i otrzymała materiały, które mogą służyć do pracy z dziećmi – albumy, płyty z tradycjami i muzyką regionalną, gwizdki-ptaszki. Warunkiem było przeprowadzenie powyższych zajęć.
Korzystając z pomocy Muzeum Regionalnego w Krotoszynie, zaprezentowano dzieciom dawne sprzęty domowego użytku, kołatki, elementy obrzędów wielkanocnych i bożonarodzeniowych: gaik, gwiazda, snop słomy. Spotkaniu towarzyszyła muzyka grana na dudach. Poza tym uczestnicy poznali wielkopolskie tańce.
OPRAC. (ANKA)
FOT. Weronika Pazoła, Sebastian Czachor, Marta Morgiel