W poniedziałek, 21 września, w starostwie w Krotoszynie odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Powiatu Krotoszyńskiego. Radni rozmawiali o szpitalu.
Sala pękała w szwach. Poza radnymi i dziennikarzami zjawili się bowiem lekarze i kierownicy obiektów szpitalnych. – Od jakiegoś czasu jest duże niedofinansowanie szpitala w Krotoszynie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co skutkuje tym, że samorząd powiatowy miał dwa wyjścia – zlikwidować albo dopłacać – oznajmił starosta Stanisław Szczotka. Później zaznaczył, że w 2014 roku samorząd dopłacił do szpitala 845 tys. zł, a w tym – już 1,890 mln zł. – Jesteśmy jedynym samorządem w Wielkopolsce, który dopłaca takie kwoty do szpitala – dodał.
By polepszyć sytuację placówki medycznej, zarząd powiatu przygotował plan restrukturyzacji. – Jeżeli chcemy cokolwiek restrukturyzować, to musimy podejmować trudne decyzje – powiedział starosta. Dyrektor SP ZOZ Paweł Jakubek (na zdjęciu) odpowiedział pokrótce na pomysły zarządu, a wcześniej radni otrzymali pełną odpowiedź na piśmie.
Planuje się przeniesienie Stacji Krwiodawstwa do wolnych pomieszczeń na ul. Młyńskiej 1 do końca grudnia. Okazuje się, że stacja nie jest jednostką SP ZOZ, tylko Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu i korzysta z pomieszczeń na ul. Bolewskiego bezpłatnie, pokrywając tylko koszty eksploatacyjne. Wyjściem jest wypowiedzenie umowy (okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące) i rozmowy z kierownictwem RCKiK, by w pierwszym kwartale przenieść ją do nowego obiektu przy ul. Mickiewicza.
Kolejnym pomysłem jest wyprowadzenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej z budynku przy ul. Floriańskiej do obiektów przy ul. Bolewskiego 4-8 i częściowo (prawdopodobnie) na Mickiewicza 21 (do końca pierwszego kwartału 2016 r.). Zdaniem dyrektora SP ZOZ jest to możliwe, ale pod warunkiem opuszczenia tego obiektu przez Stację Krwiodawstwa. Według P. Jakubka pracownia mammograficzna oraz usługi ginekologiczne powinny pozostać w budynku A przy ul. Bolewskiego.
SP ZOZ zaproponował następującą kolejność działań – adaptacja pomieszczeń budynku A na ul. Bolewskiego na poradnie specjalistyczne, pracownię mammografii i szkołę rodzenia; następnie przeniesienie „wieczorynki” do budowanego „pawilonu” C na ul. Mickiewicza i adaptacja pomieszczeń po „wieczorynce” na ul. Mickiewicza przez Laboratorium Centralne; później RCKiK musiałoby opuścić budynek B przy Bolewskiego, który z kolei w całości byłby przeznaczony na działalność rehabilitacji ambulatoryjnej i dziennego ośrodka dla dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym.
Kolejnym pomysłem jest sprzedaż działek na ul. Bolewskiego. Przeniesienie oddziału chemioterapii dziennej z Bolewskiego na Mickiewicza miałoby nastąpić do końca trzeciego kwartału 2017 r., a laboratorium bakteriologicznego, administracji i apteki – prawdopodobnie do końca 2017.
(TOLDO)