W Zespole Szkół dla Dorosłych PROFESJA w Krotoszynie obecnie kształci się ponad 300 słuchaczy. Ta młoda, bo 5-letnia placówka może już się pochwalić wieloma sukcesami. Dobiegający końca rok był dla PROFESJI kolejnym dobrym okresem.
PROFESJA prowadzi kształcenie w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych, w Policealnej Szkole Zawodowej i Policealnej Szkole Opieki Medycznej oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych (tzw. KKZ). W tym roku szkolnym ruszył kolejny nowy kierunek – elektryczny. Jednocześnie powstała pracownia mechaniczno-elektryczna. – To bardzo istotne, ponieważ dzięki dobrze wyposażonej pracowni zostaliśmy ośrodkiem egzaminacyjnym dla kolejnych kwalifikacji, zatwierdzonym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu – zaznacza Marzena Budnik, wicedyrektor Zespołu Szkół dla Dorosłych PROFESJA.
W tym roku szkolnym placówka ta prowadzi kilkanaście KKZ-ów. – Możemy się pochwalić dużą zdawalnością egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie – porównywalną ze średnią krajową bądź, w niektórych kwalifikacjach, wyższą czy nawet znacznie wyższą – oznajmia Monika Obal, sekretarz szkoły.
Ponadto PROFESJA prowadzi wiele rozmaitych szkoleń, np. z obsługi kas fiskalnych czy z fakturowania, jak również kursów, np. pedagogiczne, decoupage’u, kursy przekwalifikowywania zawodowego, autoCad. Warto też wspomnieć, że szkoła współpracuje z różnymi firmami i instytucjami: Auto-Serwis Grzegorz Właśniak, MAHLE, Bolsius, Tina, Zielona Chatka, PUH Dager Jan Polański, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Szpital Powiatowy w Krotoszynie, Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie, Domestica. – Są to firmy, które wspierają nas w zakresie zajęć bądź praktyk – wyjaśnia M. Budnik.
Mijający rok był dla PROFESJI szczególny również dlatego, że zdobyła ona prestiżową nagrodę. Oto bowiem 3 marca w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się gala XX edycji konkursu “Gospodarczo-Samorządowy HIT Wielkopolski”. W trakcie uroczystości krotoszyńska szkoła otrzymała „Brązową Statuetkę” i tytuł HIT 2014 za modelowe kształcenie w zakresie zawodu w myśl zasady: “kształcimy się przez całe życie i ustawicznie zmieniamy swoje kwalifikacje zawodowe”. Nagroda jest tym bardziej wartościowa, że rzadko sięgają po nią placówki oświatowe.
- Nasz szkoła, co jest ewenementem, jeśli chodzi o tego typu placówki dla dorosłych, mocno angażuje się w życie społeczności lokalnej – podkreśla M. Obal. PROFESJA brała czynny udział w takich wydarzeniach jak kiermasz wielkanocny, polonez na 600-lecie miasta, KrotoFEST, Żakinada, Sumo Poland Open, targi pracy czy jarmark bożonarodzeniowy. A ostatnio przyłączyła się do projektu SZLACHETNA PACZKA, którego finał odbył się w dniach 12-13 grudnia. – To akurat zasługa pani Moniki Obal, która zainspirowała działanie w ramach tej charytatywnej akcji – stwierdza wicedyrektor szkoły. – Trzeba przyznać, iż nasza pani sekretarz jest głównym filarem działań społecznych w PROFESJI – dodaje. W ramach akcji SZLACHETNA PACZKA szkoła przygotowała pomoc materialną dla jednej z wybranych rodzin. Warto zaznaczyć, iż w tę inicjatywę mocno zaangażowała się cała społeczność szkolna.
ANDRZEJ KAMIŃSKI