W poniedziałek, 2 maja, w Starymgrodzie odbyły się Dni Pola 2016 FUTTER NOVA 11 „Innowacje w rolnictwie”. Na imprezie zaprezentowało się wiele firm z całego regionu, działających w branży rolniczej.
Licznie przybyli rolnicy z terenu powiatu krotoszyńskiego i nie tylko mieli możliwość zapoznać się z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami w rolnictwie. Nie brakowało rozmaitych prezentacji i pokazów.
- Jesteśmy tutaj, bo chcemy się rozwijać i zdobywać nowe rynki. Chcieliśmy się pokazać na tym terenie. Byłoby dobrze, by taka impreza odbywała się co roku – powiedział Sławomir Dułacz, regionalny dyrektor handlowy rodzinnej firmy AMPOL-MEROL, działającej już od 25 lat na terenie całego kraju, świadczącej usługi w zakresie kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa.
- Bardzo udana impreza, świetnie zorganizowana. Frekwencja dopisała, pogoda również. Chcieliśmy się tutaj pokazać. Dobrze, że takie wydarzenia są organizowane, bo dzięki temu rolnicy mogą poznać wszelkie nowości – oznajmił z kolei Marian Ławida, przedstawiciel handlowy firmy AGROSIMEX, świadczącej usługi w branży rolniczej, sadowniczej i warzywniczej.
Za obsługę techniczną Dni Pola i zebranie plonów była odpowiedzialna firma POLSAD Jacek Korczak, oddział w Fabianowie. Do zbioru zielonek wykorzystano maszyny Kubota, zarówno maszyny zielonkawe, jak i ciągniki. Dodatkowo zaprezentowano inny sprzęt, będący w ofercie firmy POLSAD – pług pięcioskibowy Kongskilde, wóz paszowy i rozrzutnik Alima Bis oraz owijarkę do bel Sipma.
WIĘCEJ INFORMACJI O MASZYNACH: www.polsad.net
Głównym celem Dni Pola było zaprezentowanie innowacyjnej mieszanki międzyplonowej FUTTER NOVA 11. Uczestnicy wydarzenia z niedowierzaniem patrzyli na pokaz i byli zszokowani efektem, jaki zobaczyli. – Przy tak niesprzyjających warunkach poprzedniego sezonu (susza), kiedy to wiele upraw ucierpiało i był problem ze wschodami roślin po siewie, kiedy spora część upraw wymarzła, nasza mieszanka przetrwała, mało tego – dała wielki, niespotykany plon, o niecodziennej wartości paszowej – dużo strawnego białka – wyjaśnia Wojciech Styburski, jeden z organizatorów Dni Pola, a zarazem autor projektu i pomysłodawca, który powstanie mieszanki międzyplonowej FUTTER NOVA 11 poprzedził wieloletnimi badaniami.
Mieszanka międzyplonowa FUTTER NOVA 11 to dwa plony w jednym sezonie. Doktor Ryszard Kujawiak z firmy Sano podkreślił, że ma ona wielki potencjał w żywieniu bydła, ponieważ jej uprawa jest bardzo tania, a w obecnej sytuacji trzeba ograniczać koszty produkcji. - Dodatkowo zauważył jej wielką wartość żywieniową i stwierdził, iż w przyszłości może w znacznym stopniu zastąpić kukurydzę w bilansowaniu pasz – oznajmia W. Styburski.
Maciej Czajkowski, który prezentował agregat w technologii strip-till, co jest innowacją na skalę światową (wycofanie z technologii uprawy pługa), powiedział, iż poprzez zastosowanie w strukturze z zasiewów mieszanki międzyplonowej FUTTER NOVA 11 dostarczamy jednocześnie ponadprzeciętne ilości materii organicznej, co wpływa na podniesienie zawartości próchnicy w glebie i polepszenie jej kondycji.
W czasie pokazu wykonano zbiór mieszanki międzyplonowej FUTTER NOVA 11.Tego samego dnia bezpośrednio zasiano kukurydzę w technologii uprawy pasowej. Przy zastosowaniu jednego przejazdu została uprawiona gleba, zasiane dwa rodzaje nawozów i wysiana kukurydza. Taka kombinacja pozwala rolnikowi ograniczyć co najmniej pięć zabiegów konwencjonalnych – orka, dwukrotny rozsiew nawozów, uprawa, siew. Co nader istotne, technologia strip-till poprzez to, że nie odwraca gleby, tylko ją przecina i uprawia w pasie siewu, całkowicie ogranicza zbieranie kamieni. W ten sposób rolnik jest w stanie ograniczyć koszty produkcji oraz zredukować czas od zbioru międzyplonu do zasiewu rośliny głównej.
- Mieszanka FUTTER NOVA 11 to kompozycja wysoko plonujących odmian traw i motylkowych. Jest zalecana do uprawy międzyplonowej – objaśnia W. Styburski. - Charakteryzuje się wysoką przydatnością w żywieniu przeżuwaczy. Stosunek włókna do pozostałych składników czyni ją atrakcyjną w żywieniu loch. Bardzo wysoka zawartość cukrów sprawia, że jest odpowiednia do kiszenia. Dostarcza kiszonkę o odpowiedniej strukturze, zgodnej z wymaganiami przeżuwaczy, z dużą zawartością suchej masy przy jednocześnie wysokiej strawności. Częściowe zastosowanie w dawce żywieniowej gwarantuje wysokie pobranie pasz (TMR). Ponadto mieszanka FUTTER NOVA 11 cechuje się ponadprzeciętnymi właściwościami plonowania, jakości i odporności na choroby.
Wszystkie odmiany wchodzące w skład mieszanki zostały wyhodowane, aby można je było stosować głównie w uprawie międzyplonowej. Dojrzałość kośno-kiszonkowa osiągana jest już 6-8 tygodni po wysiewie. – Trzeba też wspomnieć o bardzo wysokiej zawartości białka w plonach – kontynuuje W. Styburski. – FUTTER NOVA 11 możliwa jest do uprawy w plonie głównym. Spełnia założenia wynikające z płatności na zazielenienie – jako poplon z możliwością przeznaczenia plonu na paszę (uzyskana interpretacja z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – przyp. red.) – dodaje W. Styburski, który prowadzi Biuro Doradztwa Rolniczego Styburski & Golinski i bardzo chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, zarażając innych rolników innowacjami w rolnictwie.
Wyłącznym dystrybutorem mieszanki międzyplonowej FUTTER NOVA 11jest firma Agro-Centnas Ryszard Woltmann i Synowie sp.j. (Pogorzela, ul. Parkowa 3, e-mail: agro_centnas@wp.pl).
Zamówienia i zapytania należy kierować na adres e-mail: agro_centnas@wp.pl
ANDRZEJ KAMIŃSKI
ZOBACZ TEŻ FOTOGALERIĘ:
http://www.glokalna.pl/innowacje-w-rolnictwie-dni-pola-2016/