W Urzędzie Miejskim odbyło się uroczyste podsumowanie zakończonego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Krotoszyn – etap II”. W atmosferze powszechnej radości podziękowaniom i gratulacjom nie było końca.
Ale nic w tym dziwnego, albowiem zrealizowanie tak potężnej inwestycji to oczywiście powód do dumy. Na spotkaniu w magistracie obecni byli burmistrzowie i pracownicy urzędu, radni, starosta Leszek Kulka, poseł Maciej Orzechowski oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie, Biura Projektów z Zielonej Góry, Instytutu Zarządzania i Samorządności z Wrocławia, jak również wykonawcy zadania.
Burmistrz Julian Jokś podziękował wszystkim firmom i instytucjom, które przyczyniły się do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Podziękował też mieszkańcom, którzy cierpliwie znosili wszelkie niedogodności związane z pracami kanalizacyjnymi, a także posłowi RP Maciejowi Orzechowskiemu oraz posłowi do Parlamentu Europejskiego Andrzejowi Grzybowi, którzy z kolei służyli pomocą w rozmowach prowadzonych w Warszawie.
Szczegóły zrealizowanego projektu omówił Andrzej Kaik, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju w krotoszyńskim urzędzie. We wrześniu 2009 roku doszło do podpisania umowy o dofinansowanie z WFOŚiGW w Poznaniu. W lutym 2010 podpisano z kolei umowę na nad nadzór inwestorski nad realizacją zadania „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Krotoszyn – etap II”. Miesiąc później burmistrz uruchomił procedurę wyboru wykonawcy. Wpłynęło pięć ofert. Wybrano konsorcjum firm: STANISŁAWSKI Jerzy Stanisławki, Zduny oraz PBI Eko-Inżynieria sp. z o.o., Ostrów Wlkp. W lipcu 2010 doszło do przekazania placu budowy. Projekt podzielono na 13 zadań, które wykonano zgodnie z przyjętym harmonogramem robót. I tak oto 30 listopada minionego roku prace zostały zakończone.
W ramach zrealizowanych trzynastu zadań inwestycji wykonano: ok. 20 km kanalizacji sanitarnej wraz z dziesięcioma przepompowniami ścieków, ok. 17 km kanalizacji deszczowej wraz z dziesięcioma separatorami, ok. 3 km wodociągów. Z tego wszystkiego będzie korzystać ok. 4,2 tys. mieszkańców. Dotychczasowy koszt projektu wynosi 32,2 mln zł netto, z czego 18,4 mln to dotacja z Programu Infrastruktura i Środowisko, a 9 mln to pożyczka preferencyjna z WFOŚiGW.
Warto nadmienić, iż w drugiej połowie ubiegłego roku zaistniała możliwość rozszerzenia projektu o modernizację oczyszczalni ścieków w Krotoszynie jako 14. zadanie realizowanego zadania. To wynik oszczędności powstałych w skali kraju przy realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Stosowne dokumenty złożono w Ministerstwie Środowiska. W przyszłym miesiącu planowane jest podpisanie aneksu do umowy o dofinansowanie.
ANDRZEJ KAMIŃSKI