Cech Rzemiosł Różnych w Krotoszynie zrzesza rzemieślników oraz małe firmy z Krotoszyna i okolic. Na zasadzie dobrowolności do CRR należą również handlowcy. W ubiegłym roku powołano Krotoszyńską Izbę Rzemieślniczą.
- Do naszej organizacji należy około 220 zakładów oraz kilku właścicieli sklepów. Według ostatnio uaktualnionego spisu Cech to ponad 2400 pracodawców, pracowników oraz pracowników młodocianych – uczniów ZSZ - informuje Rafał Wolkenstein, dyrektor Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego i CRR w Krotoszynie. Z obszaru działania krotoszyńskiego rzemiosła rocznie do egzaminów czeladniczych przystępuje ponad 150 kandydatów na czeladnika i około 30 do tytułu mistrza w zawodzie.
W CRR zrzeszone są firmy z prawie każdej branży. Główne to ślusarstwo, mechanika pojazdowa, budownictwo, fryzjerstwo, stolarstwo, piekarstwo i cukiernictwo. – Podejmujemy szereg inicjatyw, aby pomóc rzemieślnikom w ich działalności, jak choćby prowadzenie ZUS, obsługa podatkowa, przygotowanie umów uczniowskich, powadzenie dokumentacji dotyczącej refundacji kosztów kształcenia oraz dotyczącej emisji gazów cieplarnianych, szkolenia BHP – wylicza R. Wolkenstein. - Jako pierwszy Cech w Polsce zajęliśmy się prowadzeniem dokumentacji związanej z ochroną środowiska dla rzemieślników – podkreśla.
W minionym roku z inicjatywy Starszego Cechu Rzemiosł Różnych, Józefa Januszkiewicza, powołano Krotoszyńską Izbę Rzemieślniczą. Jej założenie poprzedziło powstanie nowych organizacji cechowych – Cechu Stolarzy, Cieśli i Tapicerów, Cechu Budowlanego, Cechu Mechaników i Ślusarzy oraz Cechu Cukierników i Piekarzy.
Zarządy krotoszyńskich cechów wyłoniły komitet założycielski w celu powołania Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej. Po wykonaniu niezbędnej dokumentacji i zatwierdzeniu statutu dokumenty zostały przesłane do Sądu Rejestrowego w Poznaniu i 12 listopada Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza została wpisana do krajowego Rejestru Sądowego. Jej zarząd tworzą: Józef Januszkiewicz (prezes), Adam Sowiński (zastępca prezesa), Ireneusz Szlachta (sekretarz) oraz Krzysztof Łyskawa, Marek Pauliński i Roman Włodarczyk (członkowie). - Obecnie nasza Izba posiada 25 komisji egzaminacyjnych, które rozpoczną swoje działanie od sesji egzaminacyjnej we wrześniu – wyjaśnia R. Wolkenstein.
Co warte podkreślenia, Cech Rzemiosł Różnych w Krotoszynie, jako jedyny w Polsce, jest założycielem i zarazem organem prowadzącym Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, który prowadzi działalność edukacyjną od 1 lutego 2010 roku. W pierwszym półroczu 2010 kształcono w nim uczniów klas pierwszych wielozawodowych. W roku szkolnym 2011/2012 zakończyło się kształcenie pełnego cyklu nauczania. – W roku 2014 nasze kursy ukończyło 1100 słuchaczy – mówi R. Wolkenstein.
Ośrodek kształci uczniów w następujących zawodach: stolarz, piekarz, cukiernik, kucharz, sprzedawca, cieśla, dekarz, kamieniarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, murarz tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz, lakiernik, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, elektryk, elektromechanik, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, elektromechanik pojazdów samochodowych, rolnik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer, mechanik operator maszyn i urządzeń rolniczych, monter elektronik, tapicer, krawiec.
ODiDZ współpracuje z wieloma szkołami ponadgimnazjalnymi, nie tylko z terenu naszego powiatu. Są to ZSP nr 3 w Krotoszynie, ZSP w Zdunach, ZSZ w Kobylinie, ZSP w Koźminie Wlkp., ZSZ w Odolanowie, ZSZ w Miliczu, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Miliczu, ZSZ w Jutrosinie, ZSZ w Pogorzeli, ZSZ w Sycowie, ZSZ w Międzyborzu, ZSS w Krotoszynie i ZSZ w Krobi.
Powołanie ODiDZ przy CRR w Krotoszynie spotkało się z dużym zainteresowaniem i poparciem ze strony rzemiosła, rodziców, młodzieży i środowiska pedagogicznego. – Młodzież zyskała szkołę, w której nabywa wiedzę od wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i rzemieślników o wysokich kwalifikacjach z długoletnim stażem pracy. Dzięki powstaniu ośrodka w Krotoszynie rodzice ponoszą mniejsze koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem uczniów – tłumaczy dyrektor ODiDZ.
- Działalność ośrodka została pozytywnie zaopiniowana i odebrana przez dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych. Bieżący kontakt i współpraca ze szkołami pozwala na podniesienie wyników nauczania, frekwencji i natychmiastowe rozwiązywanie problemów wychowawczych – dodaje R. Wolkenstein.
Od sierpnia 2010 roku w ODiDZ prowadzone były kursy pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawodu. Odbyło się już jego pięć edycji. W czerwcu i lipcu 2013 przeprowadzona została ewaluacja zewnętrzna ośrodka, który otrzymał wysoką ocenę. Można się z nią zapoznać na stronie internetowej www.cech-krotoszyn.pl. Co ważne – zdawalność egzaminów w ODiDZ jest powyżej średniej krajowej.
(ANKA)