Wakacje dobiegły końca. Tak jak czas urlopów wypoczynkowych, których symbolem jest dla nas pięknie opalona skóra, a w związku z tym piękny wygląd. Korzystając ze słońca, zapominamy jednak, że nadmiar promieni słonecznych szkodzi i może doprowadzić w przyszłości do rozwoju nowotworu skóry, w tym najgroźniejszego dla naszego życia nowotworu, jakim jest czerniak.
W ostatnich latach liczba zachorowań na czerniaka systematycznie rośnie, a jego leczenie jest bardzo trudne, zwłaszcza jeżeli choroba została wykryta w zaawansowanym stadium. Naszą szansą na wyleczenie jest odpowiednio szybka diagnoza, której sprzyja fakt, że nowotwór ten jest łatwy do zauważenia, a jego diagnostyka jest niezwykle prosta i tania. Wystarczy raz w roku wizyta u dermatologa lub specjalisty onkologa, który przeprowadzi bezbolesne i nieinwazyjne badanie dermatologiczne występujących na skórze znamion.
W zapobieganiu chorobie ważna jest profilaktyka i związana z nią wiedza na temat jej podstawowych zasad. W przypadku czerniaka wystarczy stosowanie kilku prostych zasad ochrony. Przede wszystkim trzeba systematycznie kontrolować własne znamiona na ciele w celu identyfikacji nowych lub zmieniających się znamion, a do objawów budzących nasz niepokój winny w tym przypadku należeć: zmiany zachodzące w już istniejących znamionach, takie jak powiększenie się znamienia, zmiana jego kształtu, granic, zabarwienia, świąd lub pieczenie w obrębie zmiany, pojawienie się nowego ogniska barwnikowego, charakteryzującego się asymetrią, nieregularnymi i nieostrymi granicami, nieregularnym zabarwieniem lub nadżerką w obrębie znamienia.
Ponadto powinniśmy rozsądnie korzystać ze słońca, tj. opalać się bezpiecznie i unikać nadmiernego słońca, szczególnie w godz. 11.00-16,00. Należałoby też zrezygnować z solarium. Warto stosować „płaszcz ochronny” w postaci odpowiednich kremów ochronnych, a także nosić okulary przeciwsłoneczne oraz okrycie głowy. Zalecane jest korzystanie z systematycznych badań profilaktycznych oraz porad dermatologa lub specjalisty onkologa. Badania te prowadzone przez osoby dorosłe przynajmniej raz w roku, a dzieci raz na dwa lata, winny stać się naszą drugą naturą.
Tylko w roku bieżącym z proponowanej przez Stowarzyszenie „Pomóżmy sobie” profilaktyki skorzystało 109 mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, a w trakcie badań wykryto dwa nieczerniakowe nowotwory skóry na poziomie komórkowym oraz pięć przypadków zmian chorobowych wymagających biopsji wycinkowej.
Poszczególne akcje badań profilaktycznych były prowadzone: w Krotoszynie w ramach projektu „Wyprzedź raka”, dofinansowanego przez gminę Krotoszyn (akcja badań została przeprowadzona dwukrotnie – 14 maja i podczas KrotoFEST-u); w Sulmierzycach podczas Dni Sulmierzyc w ramach projektu „Profilaktyka czerniaka – zbadaj znamiona”, dofinansowanego przez powiat krotoszyński.
W ramach projektu „Profilaktyka czerniaka – zbadaj znamiona” Stowarzyszenie „Pomóżmy sobie” zaprasza na ostatnią w tym roku akcję badań profilaktycznych pod kątem czerniaka. Będą one prowadzone 4 września w uruchomionym przez Stowarzyszenie „Gabinecie pod chmurką” w trakcie Dożynek Powiatowych, w godzinach 14.00-18.00 i będą polegać na oglądaniu znamion oraz ocenie ich struktur barwnikowych na poziomie skóry, prowadzonym przez specjalistę onkologa. Przy okazji każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z pomiaru ciśnienia krwi, badania poziomu cukru we krwi oraz poziomu cholesterolu. Zapraszamy na boisko przy Grzybku w Lutogniewie.
W Polsce większość osób zgłasza się, gdy zmiany są już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego powodu liczba chorych umierających na czerniaka jest u nas bardzo duża (30-40%). W ciągu roku umiera 1100 osób przy około 3000 nowych zachorowań. Natomiast czerniak wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony.
Skorzystaj zatem z bezpłatnych badań profilaktycznych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Pomóżmy sobie”. To jest Twoja szansa na zdrowie!
OPRAC. (ANKA)