W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się konferencja dotycząca substancji zwanych dopalaczami. Mówiono o sposobie ich rozpoznawania i metodach zwalczania, zwłaszcza w kontekście osób młodocianych i niepełnoletnich.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe, Państwowy Inspektorat Sanitarny, Komendę Powiatową Policji i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie.
Konferencję rozpoczął Andrzej Wichłacz, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, witając wszystkich przybyłych gości, m.in. dyrektorów szkół, nauczycieli, psychologów, funkcjonariuszy policji.
Wicestarosta Paweł Radojewski, który przez wiele lat pracował jako technik kryminalistyki, przedstawił swoje stanowisko w kwestii szkodliwości dopalaczy. – Te środki w większości nie są znane, ciągle pojawiają się nowe – tłumaczył. - Jako technik kryminalistyki często byłem obecny na miejscu tragicznych zdarzeń, gdzie dopalacze zbierały swoje żniwo. Ta konferencja ma na celu uzmysłowienie, że dopalacze są dziś bardzo poważnym zagrożeniem, zwłaszcza dla ludzi młodych – podkreślił P. Radojewski.
ZOBACZ FOTOGALERIĘ:
http://www.glokalna.pl/dopalacze-czym-sa-i-jak-dzialaja/
Potem zgromadzeni wysłuchali prelekcji, przygotowanej przez dra Jarosława Korczaka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Zwrócono uwagę na fakt, że dopalacze stały się obecnie środkami zastępczymi wobec narkotyków. Co chwilę pojawiają się nowe substancje, za którymi nie nadąża polskie prawo.
Zaprezentowano również krótki film, ukazujący skutki zażywania dopalacza o nazwie „mocarz”. Stosowanie tego środka skutkuje silnymi halucynacjami, paranoją, psychozą, wizjami samobójczymi. Dopalacze powodują także nieodwracalne spustoszenia w organizmie młodego człowieka, uszkadzając organy wewnętrzne. Dr Jarosław Korczak omówił sposoby rozpoznawania objawów stosowania narkotyków i dopalaczy, głównie u młodzieży.
Ostatnim punktem konferencji było wystąpienie rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie, mł. asp. Piotra Szczepaniaka, który podał statystyki odnośnie stosowania narkotyków i dopalaczy na terenie naszego powiatu.
(NOVUS)