We wtorek, 8 listopada, w jednym z budynków mieszkalnych w Krotoszynie przy ul. Młyńskiej doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Młoda kobieta trafiła do krotoszyńskiego szpitala.
Po odebraniu zgłoszenia, które wpłynęło ok. godziny 23.25, na miejsce zdarzenia wysłano samochód gaśniczy ze sprzętem pomiarowym z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Krotoszynie.
- W przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że w mieszkaniu na parterze zasłabła kobieta – mówi Tomasz Niciejewski, rzecznik prasowy KP PSP w Krotoszynie. – Poszkodowana została zabrana do szpitala przed przybyciem strażaków. Lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego poprosił policjantów o wezwanie straży pożarnej, gdyż podejrzewał, że przyczyną zasłabnięcia mógł być tlenek węgla.
Strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych weszli do pomieszczeń w celu sprawdzenia składu powietrza pod kątem obecności tlenku węgla. – Urządzenie w łazience wskazało obecność CO – 50 ppm – kontynuuje T. Niciejewski. – Mieszkanie przewietrzono, zakręcono dopływ gazu do pieca podgrzewającego wodę w łazience i dokonano ponownych pomiarów – tym razem urządzenie nie wykazało obecności niebezpiecznych gazów – dodaje.
Pamiętajmy, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie węgiel posiadają. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy.
Objawy zatrucia nie są charakterystyczne. Ciężkość ich zależy nie tylko od wartości tlenkowęglowej hemoglobiny we krwi, ale przede wszystkim od stężenia tlenku węgla w powietrzu wdychanym, czasu trwania narażenia i od aktywności ruchowej poszkodowanego (szczegóły w ramce).
Przy wysokich stężeniach CO już po kilku wdechach może nastąpić zgon, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia. Powikłaniem zatruć tlenkiem węgla są zmiany zwyrodnieniowe w ośrodkowym układzie nerwowym, nerwobóle i niewydolność płuc, natomiast w zatruciach przewlekłych: bóle i zawroty głowy, znużenie, zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym objawiające się: pogorszeniem pamięci i zdolności koncentracji, bezsennością.
OPRAC. (ANKA)
Uważa się, że wdychany tlenek węgla powoduje (wartości orientacyjne):
– w stężeniach ok. 60–240 mg/m3 po paru godzinach – ból głowy
– w stężeniach ok. 450 mg/m3, po 1-2 godzinach – ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, apatię
– w stężeniach ok. 900–1000 mg/m3, po 2 godzinach – zapaść, utratę przytomności
– w stężeniach ok. 1800–2000 mg/m3, po 20 minutach – zapaść i ryzyko zgonu po 2 godzinach
– w stężeniach ok. 4000 mg/m3, po 5-10 minutach – zapaść i ryzyko zgonu po 30 minutach
– w stężeniach ok. 8000 mg/m3, po 1–2 minutach – zapaść i ryzyko zgonu po 10–15 minutach
– w stężeniach ok. 15000 mg/m3, po 1–3 minutach – zgon