W sobotę, 19 listopada, na dworcu PKP w Krotoszynie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wydarzenia z czerwca 1945 roku. Zostały one opisane w książce „Niemka. Dziecko z pociągu” Dainy Kolbuszewskiej.
„Na tym dworcu, w czerwcu 1945 roku, zatrzymał się pociąg eskortowany przez żołnierzy Armii Czerwonej, który przewoził w nieludzkich warunkach ok. setkę niemieckich dzieci w wieku do 2 lat oraz kilkoro starszych. Dzieci te pochodziły z domów dziecka, wywieziono je w sierpniu 1944 roku z Breslau (Wrocław), po ogłoszeniu miasta twierdzą. Dla większości z nich, głodnych i chorych, była to ostatnia podróż życia. Kilkoro dzieci uratowali mieszkańcy Krotoszyna, którzy zabrali je z pociągu, przygarnęli i wychowali. W hołdzie im oraz pamięci dzieci, które zginęły: Krotoszynianie w 2016 roku” – taki tekst, w języku polskim i niemieckim, widnieje na pamiątkowej tablicy.
Wydarzenia te zostały szczegółowo opisane w książce „Niemka. Dziecko z pociągu” Dainy Kolbuszewskiej, poznańskiej pisarki, która mocno zaangażowała się w poszukiwanie świadków czy dokumentów potwierdzających owe zdarzenia.
Janusz Urbaniak przypomniał krótko historię niemieckich dzieci, przewożonych w czerwcu 1945 r. Głos zabrał również inicjator powstania tablicy, Stefan Witek, który podziękował pisarce Dainie Kolbuszewskiej za jej ciężką pracę w odkrywaniu tej niezwykłej historii. Jak zaznaczył, powinniśmy być dumni z postawy mieszkańców Krotoszyna, którzy mimo okropieństw wojny wykazali się poczuciem człowieczeństwa i bezinteresowności wobec niemieckich dzieci.
W uroczystości wziął udział Reiner Sachs, przedstawiciel Konsulatu Niemieckiego we Wrocławiu. Wyraził on swoją wdzięczność, że wydarzenia z 1945 r. zostały w taki sposób upamiętnione. Powiedział, iż stanowią one lekcję historii dla przyszłych pokoleń.
Po uroczystościach na dworcu PKP odbyło się spotkanie w sali reprezentacyjnej ratusza, gdzie przypomniano w szczegółach historię niemieckich dzieci, uratowanych przez mieszkańców Krotoszyna. Można było też nabyć książkę Dainy Kolbuszewskiej na stoisku Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
(NOVUS)