27 grudnia w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się wieczornica z okazji 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Współorganizatorami uroczystości były Zespół Szkół nr 3 i Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Krotoszynie. Patronat nad tym wydarzeniem objął burmistrz Franciszek Marszałek.
Piotr Mikołajczyk, dyrektor muzeum, powitał wszystkich gości i podziękował licznej grupie mieszkańców, którzy przyszli zaznajomić się bliżej z historią powstania wielkopolskiego, w szczególności w naszym rejonie.
Pierwszym punktem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 3, przygotowany pod kierunkiem nauczycielek – Małgorzaty Czachorek, Barbary Pożaryckiej oraz Ewy Remisz. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne i recytowali wiersze. Występom dzieci i młodzieży towarzyszyła specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna, przedstawiająca sylwetki dowódców powstania na terenie Krotoszyna i okolic, plany najważniejszych bitew i wydarzeń tamtego okresu.
ZOBACZ FOTOGALERIĘ:
http://www.glokalna.pl/wieczornica-z-okazji-rocznicy-powstania-wielkopolskiego/
W drugiej części wieczornicy dr Edward Jokiel, prezes krotoszyńskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, omówił przebieg walk powstańczych o Zduny i Krotoszyn w styczniu i lutym 1919 roku. W walkach pod Zdunami brały udział pododdziały II batalionu 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich (kompanie: krotoszyńska, kobylińska i odolanowska) oraz – wchodzące w skład innych oddziałów – kompanie: jarocińska, koźmińska, ostrowska, pleszewska i sulmierzycka. W starciach zbrojnych uczestniczyły także drużyny bojowe z miast i wsi powiatu krotoszyńskiego (około 500 osób), dowodzone przez dr. Władysława Bolewskiego. Dowódcami poszczególnych drużyn byli Mieczysław Kończak z Krotoszyna, Ignacy Gajowczyk z Kobylina i Stanisław Skrzypczak ze Zdun. Łącznie na froncie zdunowskim poległo ponad 30 powstańców.
W trakcie wieczornicy można było zobaczyć wystawę na temat powstania wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej, przygotowaną na sesję popularnonaukową, która odbędzie się 20 stycznia w hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół nr 3. Ekspozycja znajduje się na parterze budynku poklasztornego i można ją oglądać do końca lutego.
(NOVUS)