Z Iloną Galeją, trenerką UKS Bila Zduny, oraz Weroniką Połczyńską, srebrną medalistką mistrzostw Polski, rozmawiał Grzegorz Nowak.
Bilard dla wielu jest formą rekreacji. Dla Was to ukochana dyscyplina sportu, którą się pasjonujecie. Co przekonało Was do rozpoczęcia profesjonalnej przygody z bilardem?
Ilona Galeja – Sport towarzyszył mi od najmłodszych lat. Już jako młoda dziewczyna trenowałam lekkoatletykę i między innymi dlatego postanowiłam być instruktorem sportowym, a wybrałam bilard jako dyscyplinę, bo wydawał mi się ciekawy, elegancki i bardzo techniczny. Z drugiej strony – nieograniczający ze względu na wiek, płeć i predyspozycje. Bilard uczy kultury, pokory i dyscypliny, czyli kształtuje w młodych ludziach najlepsze cechy charakteru.
Weronika Połczyńska – Jako dziecko grałam nieraz z rodzicami w bilard i gdy pan Paweł zaproponował naszej klasie treningi, chciałam spróbować jeszcze raz. Próby zamieniły się w regularne treningi, a z biegiem czasu zaczęłam jeździć na zawody.
Przy sportach zespołowych mamy okresy przygotowawcze i zazwyczaj rozgrywki ligowe. Jak wygląda terminarz bilardowy? Czy są jakieś ważne okresy w trakcie roku, na których szczególnie się skupiacie?
IG – Bilard, tak jak wiele innych dyscyplin, opiera się na treningach. Jest to sport, w którym technika, treningi oraz pozytywne nastawienie dają sukcesy. Przez cały rok trenujemy i bierzemy udział w zawodach, m.in. w cyklu turniejów Junior Tour w Łodzi, gdzie zawodnicy zbierają punkty. Po czterech turniejach, w których bierze udział 150 zawodników, po 10 chłopców i dziewcząt kwalifikuje się na mistrzostwa Polski. To jest najważniejszy cel.
WP – Najbardziej skupiam się na Mistrzostwach Polski Juniorów i Mistrzostwach Uczniowskich Klubów Sportowych. Jednak wszystkie zawody są ważne. By zakwalifikować się na Mistrzostwa Polski Juniorów, muszę zająć pierwsze miejsce w wielkopolskiej lidze albo znaleźć się w pierwszej dziesiątce Junior Tour.
Co jest najważniejsze dla początkujących adeptów bilardu? Po jakim okresie treningów można już startować w zawodach?
IG – Początkowe zajęcia w bilardzie są w formie zabawy. Dzieci chętnie bawią się kulkami. Staram się, aby dziecko trenujące dwa razy w tygodniu po godzinie po pół roku trenowania mogło już uczestniczyć w turniejach na szczeblu wojewódzkim. Im większa liczba zawodów, tym większa ochota do trenowania.
WP – Najważniejsza jest dobra postawa i skupienie. Żeby pojechać na zawody, trzeba przykładać się do treningów i starać się jak najlepiej grać. Później to już trener decyduje o tym, czy się pojedzie na turniej, czy nie.
Proszę przypomnieć naszym Czytelnikom Wasze największe sukcesy szkoleniowe i zawodnicze.
IG - Od ośmiu lat trenuję dziewczyny. Od sześciu lat zdobywamy miejsca pucharowe na mistrzostwach Polski. Nasze najlepsze osiągnięcia to dwa złote medale drużynowe na Mistrzostwach Polski Uczniowskich Klubów Sportowych, jeden złoty krążek i cztery srebrne na Mistrzostwach Polski Juniorów. W sumie na mistrzostwach kraju zdobyliśmy około 20 medali.
WP - Do moich największych sukcesów muszę zaliczyć dwa wicemistrzostwa Polski juniorów, wicemistrzostwo Uczniowskich Klubów Sportowych i mistrzostwo Wielkopolski.
Czy w Polsce bądź na świecie jest trener lub zawodnik, na którym się wzorujecie?
IG – Tak jak już wspomniałam, kiedyś trenowałam lekkoatletykę i zdobyte wtedy doświadczenie pomaga mi w trenowaniu młodzieży. Wzoruję się na technikach treningu, które kiedyś sama przerabiałam. Wiem na pewno, że tylko praca, czyli trening, i fajna atmosfera na zajęciach dają sukces. Moim największym bodźcem do trenowania jest uśmiech i łzy szczęścia dziewcząt po wygranych zawodach.
WP – Każdy jest dla mnie wzorem do naśladowania.
W jaki sposób – z perspektywy trenera i z perspektywy gracza – nakłoniłybyście młode osoby do uprawnia Waszej dyscypliny sportu?
IG – Bilard to dobra zabawa, pasja i zajęcie, które może nam towarzyszyć całe życie, bez względu na wiek i predyspozycje. Bilard uczy pokory i zdrowej rywalizacji, co w dorosłym życiu jest nam potrzebne. Dzięki bilardowi młody człowiek poznaje wielu ludzi. Uczy się zachowań, które kształtują jego charakter.
WP – Bilard to trudna gra, ale po kilku treningach umiesz trzymać kij i wbijać bile. Po jakimś czasie jeździsz na zawody, zdobywasz medale i puchary, osiągasz sukcesy i satysfakcję. Jako zawodniczka polecam grę w bilard.