W wtorek, 14 czerwca, odbyły się uroczystości z okazji nadania Szkole Podstawowej w Kobiernie imienia biskupa Michała Kozala, który zginął męczeńską śmiercią w obozie koncentracyjnym w Dachau podczas II wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na domu rodzinnym Michała Kozala. Potem odprawiona została msza święta w kościele pw. św. Wojciecha w Kobiernie, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak wraz z dziekanem dekanatu krotoszyńskiego – księdzem prałatem Aleksandrem Genderą oraz proboszczem miejscowej parafii – księdzem kanonikiem Ryszardem Dziamskim.
Po mszy wszyscy uczestnicy udali się w asyście Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej na plac szkolny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam odsłonięto tablicę pamiątkową biskupa Michała Kozala, po czym wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Krotoszynie Krzysztof Kierzek odczytał akt nadania imienia błogosławionego biskupa Michała Kozala Szkole Podstawowej w Kobiernie.
Po przekazaniu sztandaru uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. W szkole przygotowano salę pamięci o Michale Kozalu, gdzie można było dokonać wpisu do księgi pamiątkowej. Dyrektor SP w Kobiernie Dominika Stasik podkreśliła heroiczną postawę i odwagę biskupa Kozala. – Wybór bł. Michała Kozala na patrona szkoły w Kobiernie nie jest przypadkiem. W najbliższej okolicy stoi dom, w którym ten człowiek przyszedł na świat i właśnie tutaj, w kobierskiej szkole, rozpoczął swoją edukację. To syn naszej ziemi, który nigdy nie wyparł się swej narodowości - mówiła Dominika Stasik.
W uroczystościach w Kobiernie wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów i władz samorządowych, delegacje różnych organizacji, obecni i emerytowani pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Michał Kozal urodził się w 1893 roku w Nowym Folwarku koło Krotoszyna. Uczył się w szkole w Kobiernie. W 1914 roku wstąpił do seminarium. Przez dwa lata pełnił obowiązki wikariusza w parafii w Pobiedziskach. W 1932 roku otrzymał nominację na szambelana papieskiego. Po wybuchu II wojny światowej pełnił posługę duchową mieszkańcom Włocławka, opatrywał rannych, przemawiał do opuszczonych i nieszczęśliwych. W listopadzie 1939 roku został aresztowany przez Niemców. Biskup Michał Kozal zmarł śmiercią męczeńską w styczniu 1943 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau. W 1987 roku został beatyfikowany. Od 2012 jest patronem Krotoszyna.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI