Koniec roku do idealna okazja do podsumowań. W minionych 12 miesiącach w powiecie krotoszyńskim wiele się działo. Nie zabrakło zdarzeń, które na długo zapadną w naszej pamięci – i pozytywnych, i negatywnych, W naszym podsumowaniu staramy się wyodrębnić raczej te napawające optymizmem.
Przez cały rok byliśmy z Wami podczas wszystkich ważnych wydarzeń, związanych z naszym powiatem i jego mieszkańcami. Przypominamy zatem te – naszym subiektywnym zdaniem – najważniejsze.
Docenili krotoszyńskie szkolnictwo
Na finałowej gali XVI edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych w auli Politechniki Poznańskiej wyróżnione zostały placówki z powiatu krotoszyńskiego. I Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja otrzymało tytuł „Srebrnej Szkoły 2013”. Wśród techników na 205. lokacie sklasyfikowano Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K. Libelta w Krotoszynie, na 223. miejscu uplasowało się Technikum w ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp., a na wysokiej siódmej pozycji – Technikum Gastronomiczne w ZSP nr 2.
Tradycyjnie w styczniu odbył się XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W naszym powiecie nie zabrakło koncertów i pokazów. Wystąpili m.in. Infernal, DonGURALesko. Udało się zlicytować koszulki z autografem Jurka Owsiaka. Zwieńczeniem imprezy jak co roku było tradycyjne „Światełko do nieba”.
Grali w szczytnym celu
W lutym na Ziemi Krotoszyńskiej odbyła się kolejna akcja charytatywna. W Koźminie Wlkp. zorganizowano bowiem turniej piłkarski pod patronatem Gazety Lokalnej KROTOSZYN „Gramy dla Rafała”. Trzy dni, 121 spotkań, ponad 270 zawodników, a dodatkowo sportowe gwiazdy i licznie zgromadzona widownia – to najkrótszy opis tej imprezy. Dzięki takim inicjatywom można pomóc najbardziej potrzebującym osobom. W czasie tegorocznej edycji turnieju udało się uzbierać 11 tysięcy złotych, które przeznaczone zostały na leczenie i rehabilitację Rafała Pieniężnego!
Warto odnotować wyróżnienie, jakie spotkało Krotoszyńską Bibliotekę Publiczną im. Arkadego Fiedlera. Nasza książnica zwyciężyła w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska Czyta Dzieciom” w roku szkolnym 2011/2012. Taka nagroda to ogromny prestiż, a przy okazji docenienie działań podejmowanych przez krotoszyńskich bibliotekarzy.
Krotoszyński rynek zmieni swoje oblicze
- Jesteśmy świadkami historycznej chwili – tak 15 marca skomentował fakt podpisania umowy o dofinansowanie inwestycji w ramach inicjatywy Jessica burmistrz Krotoszyna Julian Jokś. Rewitalizacja centrum miasta obejmie Rynek, Mały Rynek, plac Jana Pawła II, fragment ulicy Zdunowskiej oraz ulice Wąską, Klasztorną i Farną. Jej zakończenie planowane jest na 2015 rok. Po zrealizowaniu tej iwestycji centrum Krotoszyna będzie miało zupełnie inne oblicze.
Kilka dni wcześniej w Galerii Krotoszyńskiej byliśmy świadkami największego pokazu mody w dziejach naszego miasta. Dla przybyłych pań zorganizowano konkurs, w którym główną nagrodą była kompozycja stylistyczna o wartości ok. 1500 złotych. Niemałą atrakcją był pokaz modelek w najnowszej, stylowej bieliźnie ESOTIQ oraz w kolekcji DanHen.
Gwiazdy w Krotoszynie
Pod hasłem „Kształcimy ludzi sukcesu!” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K.F. Libelta w Krotoszynie zorganizowano drzwi otwarte, których gościem honorowym był popularny kucharz, prowadzący autorski program kulinarny, Karol Okrasa. W specjalnie przygotowanej sali gimnastycznej młodzi stażyści wraz ze swoim mistrzem przygotowali prawdziwą ucztę. Wszyscy zgodnie zwracali uwagę na dobrą współpracę restauracji Okrasy z krotoszyńską szkołą.
Pod koniec kwietnia do naszego powiatu przyjechała kolejna gwiazda, tym razem muzyczna – Rafał Brzozowski. Znany piosenkarz wystąpił na pierwszych urodzinach Galerii Krotoszyńskiej. Oprócz występów wokalnych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych, pokazy tańca Dancehall oraz iluzjonisty.
Atrakcji co niemiara
Mimo niezbyt sprzyjającej aury mieszkańcy Krotoszyna nie zawiedli i licznie przybyli na krotoszyńskie Błonie, bawiąc się podczas Dni Krotoszyna. Przez trzy doby publiczność świętowała przy muzyce Kamila Bednarka, w rytmach disco polo oraz na koncercie grupy Zakopower. Przy okazji zorganizowano także występy lokalnych artystów, m.in. Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej, zespołu Krotoszanie, grupy Temperature oraz finalistów konkursu Krotoszyńskie Talenty.
Również mieszkańcy Koźmina Wielkopolskiego przez cztery dni świętowali imieniny swojego miasta, a przyświecało im hasło „Uśmiechnij się”. Na scenie zaprezentowało się wiele zespołów, zarówno muzycznych, jak i tanecznych, m.in. Spoko Dance,Do-Re-Mi, grupy Seven i No Name. Dla koźminian wystąpili również znani w całym kraju Skaldowie oraz kabareciarz Marcin Daniec.
Ambasador Japonii w Krotoszynie
Makoto Yamanaka wraz ze swoją małżonką spędził w Krotoszynie pięć godzin na specjalne zaproszenie prezesa Polskiego Związku Sumo Dariusza Rozuma. Dyplomata podczas swojej wizyty był świadkiem turnieju sumo. Zwiedził także kościół pw. św. Jana Chrzciciela i podziwiał pomnik Jana Pawła II. Na zakończenie wziął udział w konferencji prasowej, na której poruszano tematy sportu, biznesu oraz kontaktów na linii Polska-Japonia.
Na początku czerwca na krotoszyńskim rynku odprawiona została uroczysta Msza święta z okazji ustanowienia Błogosławionego Biskupa Michała Kozala patronem miasta i gminy Krotoszyn. O podjęcie takiej decyzji wnioskował do rajców burmistrz Julian Jokś, podkreślając wrażliwość i miłość do drugiego człowieka, któremu biskup Kozal służył z całym poświęceniem i oddaniem, nawet w obozie zagłady w Dachau.
Śmieciowa rewolucja
Od pierwszego lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Powstał Związek Międzygminny EKO-SIÓDEMKA, w skład którego weszły gminy Krotoszyn, Kobylin, Zduny, Cieszków i miasto Sulmierzyce. Każdy właściciel nieruchomości otrzymał swój indywidualny numer konta bankowego, na który musi wpłacać pieniądze za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawka za odbiór śmieci w przypadku nieruchomości zamieszkanej wynosi 18 złotych miesięcznie od jednego mieszkańca albo 10,50 zł, jeśli śmieci są gromadzone i odbierane w sposób selektywny.
10 dzień lipca zapewne na długo zapisze się w pamięci zawodników trenujących w kadrze Polskiego Związku Sumo. Sportowcy, pośród których byli również krotoszynianie, gościli bowiem na specjalne zaproszenie u prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Spotkanie zorganizowane zostało w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich.
Kolejne edycje znanych wydarzeń
W sierpniu po raz kolejny na terenie naszego powiatu odbyły się dwie znane w całym kraju imprezy. Jako pierwsza rozpoczęła się piąta edycja festiwalu multiartystycznego Pogranicze Kultur. Jubileuszowe wydanie było wyjątkowym w skali Wielkopolski wydarzeniem, łączącym w sobie elementy kultury wysokiej z masowym udziałem publiczności. Finał imprezy miał miejsce 24 sierpnia, kiedy to na ulicy Łacnowej w Zdunach wystąpił Kabaret pod Wyrwigroszem.
Tradycyjnie także w drugiej połowie sierpnia na krotoszyńskim Błoniu miała miejsce 26. edycja Zlotu Motocykli Ciężkich i Weteranów OLDTIMERS. Przez trzy dni zwolennicy stalowych rumaków skorzystali z szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów, a ponadto zbierali pieniądze na leczenie chorej Patrycji Raźniak.
Kaczyński odwiedził Krotoszyn
W ostatnią sobotę września w murach krotoszyńskiego Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie gościł Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej odpowiadał na pytania dziennikarzy oraz przekonywał, że w naszym kraju może być lepiej niż dotychczas.
Z kolei na początku września na terenach Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie odbyły się Dożynki Powiatu Krotoszyńskiego. Popularne święto plonów zgromadziło wiele osób w specjalnie przygotowanym amfiteatrze. Ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszego sołtysa.
Stein doceniony
W ostatnią sobotę października w krotoszyńskim ratuszu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której Gerhardowi Steinowi wręczono tytuł „Zasłużony dla Krotoszyna”. Radni miejscy docenili zasługi wyróżnionego w zakresie nauki, oświaty i wychowania oraz współpracy międzynarodowej pomiędzy Krotoszynem a Dierdorfem.
Pierwszy weekend tego miesiąca był także szansą na pokazanie się podczas IV Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej, zorganizowanego w sali wiejskiej w Rozdrażewie. Zaprezentowane zostały fotografie, rękodzieła, ręcznie robiona biżuteria oraz rysunki. Dla zgromadzonych wystąpił także niezwykły wokalista i instrumentalista – CeZik
15 lat minęło jak jeden dzień
Powiat krotoszyński istnieje od 1998 roku. Wtedy, dokładnie 23 listopada, w Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył akt nominacji na ręce starosty powiatu krotoszyńskiego – Stanisława Ratajskiego. Tego samego dnia, lecz 15 lat później, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się specjalna uroczystość jubileuszowa, na której wręczono wyróżnienia wielu osobom zasłużonym dla naszego powiatu.
W Święto Niepodległości wielkopolscy policjanci i pracownicy policji otrzymali Krzyże Zasługi. W trakcie uroczystego spotkania w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podinspektora Włodzimierza Szała uhonorowano Srebrnym Krzyżem Zasługi. Natomiast Brązowy Krzyż Zasługi trafił do podinspektora Roberta Tyczyńskiego oraz starszego aspiranta Sławomira Szamałka. Odznaczenia wręczali wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia i komendant wojewódzki inspektor Rafał Barkowski.
Piękna akcja charytatywna
W drugą niedzielę grudnia na krotoszyńskim rynku odbył się IV Jarmark Świąteczny, organizowany przez przedstawicieli Stowarzyszenia Twoja Alternatywa, Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej oraz ZSP nr 2 im. K. F. Libelta. Na imprezie kwestowano na rzecz poszkodowanych mieszkańców Jankowa Przygodzkiego. Przygotowano stoiska, gdzie można było kupić świąteczne stroiki, lampki oraz obejrzeć występy artystyczne.
Na kolejnej uroczystej sesji Rady Miejskiej tytuł Honorowego Obywatela Krotoszyna odebrał profesor Władysław Stróżewski. Jest on autorem ponad 200 prac naukowych. Jego dorobek książkowy na stałe wszedł do kanonu lektur z zakresu filozofii i jest powszechnie cytowany. Stróżewski należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich filozofów.
(GRZELO)