Przed kilkoma laty powstał Ruch Obywatelski na Rzecz Kompleksowej Ambulatoryjnej Rehabilitacji Kardiologicznej w Krotoszynie. Osoby zaangażowane w tę inicjatywę głośno mówią o tym, że stagnacja w rozwoju prewencji pierwotnej chorób układu krążenia (sercowo-naczyniowych) oraz brak nowoczesnej kompleksowej ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej, działającej w ramach prewencji wtórnej, spowodują nieodwracalne konsekwencje dla stanu zdrowia naszego społeczeństwa.
Ruch podjął działania wyjaśniające parlamentarzystom RP, organom samorządowym i mieszkańcom powiatu konsekwencje braku systematycznego rozwiązywania wspomnianych problemów. Jest to niezwykle ważne, albowiem obserwuje się niepokojący trend wzrostu zachorowań i zgonów na choroby układu krążenia.
Zatrzymanie i odwrócenie tego trendu jest możliwe poprzez radykalną zmianę indywidualnego stylu życia mieszkańców, czy to w kwestii żywienia, czy aktywności fizycznej, czy też mniejszego czynnika stresowego. Jako nader istotną wymienia się planową i programowaną działalność kompleksowej ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej, mającej status centrum prewencji pierwotnej i wtórnej na Ziemi Krotoszyńskiej. Takie „centrum dla serca” byłoby milowym krokiem w kwestii poprawy opieki medycznej naszych mieszkańców. I to krokiem realnie polepszającym stan zdrowia.
Kardiolodzy dodatkowo alarmują, że do 2030 roku z powodu chorób układu krążenia (sercowo-naczyniowych) mogą umrzeć na świecie nawet 24 miliony ludzi. Grupa ryzyka obejmuje nie tylko osoby obciążone genetycznie. Chorują również ludzie młodzi – po dwudziestym roku życia. Według kardiologów w ich przypadku przyczyną zgonu będzie raczej zawał serca niż nowotwór. Możemy więc mówić o pandemii chorób serca. W Polsce z tego powodu umiera codziennie około 250 kobiet oraz 230 mężczyzn.
Ruch organizuje spotkania autorytetów różnych dziedzin nauki i praktyki, medycyny i rehabilitacji kardiologicznej z mieszkańcami Ziemi Krotoszyńskiej, szerząc wiedzę w zakresie ograniczania i zmniejszania wpływu czynników ryzyka na zdrowie. Inspiruje i propaguje współdziałanie publicznego i niepublicznego sektora opieki zdrowotnej, zmierzające do spełnienia w obu sektorach wymagań niezbędnych dla uruchomienia kompleksowej ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej.
Działając w ramach Ruchu Obywatelskiego, wolontariusze zmierzają do utworzenia organizacji pożytku publicznego o statusie stowarzyszenia, towarzystwa lub fundacji o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim lub międzynarodowym. Nie wykluczają, iż ten rodzaj działalności przejmie już istniejąca organizacja pozarządowa, która mogłaby poszerzyć zakres swojego działania o wydziały na poziomie Polski lokalnej.
Ruch dąży także do trwałego wpisania w kalendarz imprez na Ziemi Krotoszyńskiej działań integrujących samorządy i mieszkańców wokół obchodzonego w Polsce Światowego Dnia Serca oraz prowadzonej przez młodzież z całego powiatu e-Akademii Serca.
Na koniec warto zwrócić uwagę na cytat ze strategii rządowej, dotyczącej służby zdrowia. - Zdobycie przez samorządy i organizacje pozarządowe na Ziemi Krotoszyńskiej nowego jakościowo doświadczenia w zakresie praktycznej realizacji „Celu operacyjnego 12 zawartego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2007-2015 – Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych na rzecz zdrowia społeczeństwa” poprzez współdziałanie z Ministerstwem Zdrowia i NFZ w reorganizacji systemu sprawozdawczego, zbierającego dane statystyczne obrazujące stan zdrowia mieszkańców w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego oraz czynników ryzyka już od poziomu gminy... - te słowa decydenci szczególnie powinni rozważyć.
(ESUE)