W niedzielę, 16 sierpnia, na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rozdrażewie odbył się II Piknik Astronomiczny. Głównym organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie.
W ramach partnerskiej współpracy do organizacji pikniku włączyły się: Rozdrażewski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Stowarzyszenie „Inspiracje”, Urząd Gminy w Rozdrażewie, młodzież należąca do Dyskusyjnego Klubu Książki i Kółka Astronomicznego „Kasjopea” oraz sołtys Rozdrażewa Roman Poczta.
Dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego II Piknik Astronomiczny był nie tylko wydarzeniem naukowym, ale też kulturalnym. Organizatorzy przygotowali bowiem koncerty zespołów BuJaMBi i Aabzu, konkursy – na “Niebiański wypiek” i “Kosmiczny kocyk”, zabawy dla dzieci – budowanie rakiety z kartonów i Układu Słonecznego z papieru, obserwacje i ciekawostki astronomiczne.
Ciekawostki astronomiczne zaprezentowali dr Ireneusz Włodarczyk oraz Zdzisław Pauter. Pierwszy z nich opowiedział o aktualnie widocznych, przy bezchmurnym niebie, ciałach niebieskich oraz roju Perseid, a drugi przekazał kilka ciekawych informacji o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poza tym Z. Pauter zaprezentował własne astrofotografie.
Uczestnicy pikniku mogli również pogłębić wiedzę na temat Układu Słonecznego. Na ośmiu planszach, przygotowanych przez bibliotekę, zaprezentowano najważniejsze informacje o planetach. Pod okiem Agnieszki Poczty-Litwin i rodziców, którzy włączyli się do zabawy, dzieci z papieru zbudowały Układ Słoneczny i rakietę kosmiczną. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także doświadczenia „naukowe”, przygotowane przez Bartka Litwina i Żanetę Kordus.
Nad najsmaczniejszą i najbarwniejszą częścią pikniku, czyli konkursami na „Niebiański wypiek” i „Kosmiczny kocyk”, czuwała Renata Zych-Kordus, prezes Stowarzyszenia „Inspiracje”. Komisje konkursowe oceniały wspaniałe ciasta oraz bardzo pomysłowo przygotowane kocyki z elementami astronomicznymi. Oprócz trzech pierwszych miejsc, przyznanych przez jury, swoich faworytów wskazała również publiczność.
Do konkursu na „Niebiański wypiek” zgłoszono siedem ciast. Komisja w składzie: Mariusz Dymarski (przewodniczący), Roman Pawłowski, Elżbieta Rybka, Hanna Jamry, Janina Bazydło, Roman Poczta uznała, że pierwsza lokata należy się Michałowi Rybce za wypiek pod nazwą „Księżyc”. Kolejne pozycje zajęli Marta Kordus za „Rakietę” i Małgorzata Skowrońska za „Drogę mleczną”. Nagroda publiczności trafiła do Moniki Hordeckiej, która wykonała „Babeczki z kosmiczną niespodzianką”.
Do konkursu na „Kosmiczny kocyk” zgłoszono dziewięć kocyków. Komisja w składzie: Krzysztof Broda (przewodniczący), Wojtek Ziemilski, Ewa Sztuder, Sławomir Skalski, Tomasz Suchodolski, Zdzisław Pauter pierwsze miejsce przyznała Mieciowi Skowrońskiemu. Drugi był Wojtek Stęclik, a trzecia lokata oraz nagroda publiczności przypadły Dyskusyjnemu Klubowi Książki. Nagrody dla laureatów i każdego uczestnika ufundowały Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie oraz Księgarnia Lektorat Plus z Krotoszyna.
W tym roku aura nie dopisała, w związku z czym kilka zaplanowanych punktów programu nie udało się zrealizować. Z powodu zachmurzenia, a później deszczu, nie odbyły się zapowiadane obserwacje Saturna, Perseidów oraz przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Alicja Banaszek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie, składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom zaangażowanym w organizację II Pikniku Astronomicznego, a w szczególności: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego za dofinansowanie, Urzędowi Gminy w Rozdrażewie za udostępnienie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz pomoc organizacyjną, członkom Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii za przygotowanie prezentacji, członkom Stowarzyszenia „Inspiracje” za koordynowanie konkursów i przygotowanie materiałów do budowy rakiety, OSP Rozdrażew i Grażynie Kolańskiej za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników, Agnieszce Poczcie-Litwin za koordynowanie zabaw dla dzieci, sołtysowi Romanowi Poczcie za dostarczenie i zabezpieczenie materiałów niezbędnych do budowy Słońca, członkom komisji konkursowych oraz pracownikom GBP w Rozdrażewie.
- W sposób szczególny składam podziękowania grupie wspaniałej młodzieży, bez której żadne wydarzenie organizowane przez naszą bibliotekę nie mogłoby się odbyć. Dziękuję Żanecie Kordus, Ani Plucie, Agnieszce Kolendzie, Monice Hordeckiej, Beacie Stęclik, Bartkowi Litwinowi, Krystianowi Włodarczykowi, Tomaszowi Szałacie i Marcie Kordus. Dziękuję również wszystkim uczestnikom za obecność, a w szczególności Wojtkowi Ziemilskiemu i Romanowi Pawłowskiemu, którzy przyjechali z Warszawy, by być z nami w ten wyjątkowy wieczór – mówi Alicja Banaszek, dyrektor GBP.
OPRAC. (ANKA)
FOT. Zdzisław Pauter