Ostatniego dnia marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie odbyły się uroczystości upamiętniające patronów tej placówki – braci Jana i Jędrzeja Śniadeckich. W gronie zaproszonych gości znaleźli się wicestarosta Paweł Radojewski oraz przedstawiciele firm Gembiak& Mikstacki, EWA, AT i MAHLE.
Wszystkich uczestników uroczystej akademii powitała Mirosława Cichowlas, dyrektor ZSP nr 1. – Indyjskie powiedzenie mówi: „kto nie wie i wie, że nie wie – tego naucz; kto wie i nie wie, że wie – tego oświeć; kto wie i wie, że wie – tego naśladuj”. Co zrobić, żeby człowiek nieświadomy własnej wiedzy odkrył ją, widać na przykładzie naszych patronów – Jana i Jędrzeja Śniadeckich, ich dorobku i dokonań naukowych. Warto ich naśladować i pamiętać o nich – powiedział Mirosława Cichowlas.
Dyrektor przypomniała również historię szkoły i przyjęcie pierwszych uczniów w 1948 roku. Placówka od początku była Technikum Ceramicznym, jednym z trzech w Polsce, dlatego w społeczności krotoszyńskiej przyjęło się nazywać przyszłe ZSP nr 1 „Ceramą”. Technikum Ceramiczne przetrwało do 2004 roku. W 1972 r. utworzone zostało w tej szkole Liceum Zawodowe, przekształcone później w Technikum Zawodowe.
FOTOGALERIA: http://www.glokalna.pl/dzien-patrona-w-ceramie-2/
W trakcie uroczystości uczniowie przebrani za braci Śniadeckich przygotowali pokaz doświadczeń chemicznych. Jan Śniadecki urodził się w 1756 roku, a zmarł w1830. Był polskim astronomem, matematykiem, geografem i filozofem, jednym z najwybitniejszych uczonych okresu oświecenia. Kształcił się w Akademii Krakowskiej, a także w Getyndze i Paryżu. Od 1781 był profesorem Akademii Krakowskiej, założył Obserwatorium Astronomiczne i Stację Klimatologiczną w Krakowie (1792-1803). W latach 1806-1825 był profesorem, w 1807-1815 rektorem uniwersytetu w Wilnie, a także dyrektorem Obserwatorium Astronomicznego. W 1801 przystąpił do Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a w 1808 do Petersburskiej Akademii Nauk. Opublikował „Geografię, czyli opisanie matematyczne i fizyczne Ziemi” (1804). Jako jeden z pierwszych uczonych polskich przeciwstawił się filozofii spekulatywnej, oderwanej od empirycznych podstaw. Filozofię rozumiał jako psychologiczne badanie struktury umysłu. Był twórcą polskiej terminologii matematycznej i astronomicznej. Jan Śniadecki to pionier rachunku prawdopodobieństwa w Polsce, zwolennik uniezależnienia moralności i nauki od religii, a ponadto przeciwnik romantyzmu, miłośnik klasycyzmu.
Jędrzej Śniadecki urodził się w 1768 roku, a zmarł w 1838. Był chemikiem, lekarzem, fizjologiem, publicystą, profesorem Szkoły Głównej w Wilnie: w latach 1797-1822 – chemii, w 1826-1832 – medycyny, od 1832 – na Akademii Medyczno-Chirurgicznej. W 1819 współtworzył Towarzystwo Szubrawców, założył też Towarzystwo Lekarskie Wileńskie. Pracował nad teorią procesów rozpuszczania. Odkrył ruten (nazwany przez niego westem w pracy „Rozprawa o nowym metalu w surowej platynie odkrytym”, 1808).
(NOVUS)