Od niedawna sporą popularnością cieszy się zabawa GEOCACHING POLSKA. Jest to gra międzynarodowa, ale nawet mieszkańcy naszego powiatu mogą znaleźć na swych ziemiach siedem skrytek.
Ideą zabawy jest znalezienie za pomocą GPS-u skrytek, w których znajdują się pojemniki (geocache), a w nich – najczęściej drobne rzeczy na wymianę oraz kartki, na których odkrywcy wpisują swoje imiona lub pseudonimy i daty znalezienia. Po wpisaniu należy zapakować wszystko i odłożyć na miejsce. – Geocaching jest zabawą międzynarodową, skierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakt i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska – możemy wyczytać na oficjalnej stronie Geocachingu.
Na terenie Polski znajduje się już 19 189 skrzynek (16 250 aktywnych). Blisko 850 tysięcy razy skrzynki zostały znalezione (czyli średnio 44 razy ktoś zaglądał do jednej z nich). W Polsce co najmniej jedną skrzynkę znalazły już 56 382 osoby zarejestrowane. Do tego należy doliczyć tych, którzy nie posiadają konta na Geocachingu. Poza tym skrzynki założyło ponad 2300 osób.
Zabawa wywodzi się z USA, kiedy to Dave Ulmer schował pierwszy “skarb” 3 maja 2000 r. (1 maja prezydent USA udostępnił GPS!). W Polsce pierwsza skrytka powstała 5 stycznia 2002 r., a najstarsza obecnie istniejąca znajduje się w Szczytnie i pochodzi z 2 czerwca 2002 r. Co ciekawe, do zabawy włączył się również zarząd główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i wiosną 2012 r. ustanowił 4 odznaki “PTTK Geocaching Polska”: popularną (za 100 skrytek), brązową (250 skrytek w czterech województwach), srebrną (500 skrytek w ośmiu województwach) i złotą (1000 skrytek w 16 województwach).
Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Ponieważ zabawa Geocaching nie ominęła również powiatu krotoszyńskiego. Trzy skrytki znajdują się w grodzie Krotosa, dwie w jego okolicach, dwie w Sulmierzycach.
Wspominamy tylko o wstępnej lokalizacji, by zabawę odkrycia pozostawić naszym czytelnikom. Skrytki w Krotoszynie znajdują się w okolicach starej kolejki wąskotorowej, starego cmentarza żydowskiego (przy ul. Ostrowskiej) i kościoła św. Rocha oraz na Pruskiej Strzelnicy i koło kamienia między Krotoszynem i Smoszewem. W Sulmierzycach skrytki umiejscowiono na cmentarzu i przy wiatraku. Więcej informacji można znaleźć na stronie: geocaching.pl.
ŁUKASZ CICHY