W naszym mieście gwara wielkopolska wśród młodych ludzi ma się dobrze. Udowodnili to w czasie V Powiatowego Konkursu „Gwara wielkopolska”, który odbył się 22 listopada w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym.
Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. W tym roku w szranki stanęło 15 uczestników, którzy reprezentowali wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z Krotoszyna, Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. Imprezę prowadził nauczyciel ZSP nr 2 Mariusz Urbaniak, który na początku podkreślił ważną rolę gwary w naszej kulturze.
Uczestnicy konkursu w pierwszym i drugim etapie popisywali się znajomością słów i zwrotów gwarowych, natomiast w trzecim – finałowym – ich zadaniem było „ugwarowienie” znanego tekstu Juliana Tuwima „Pan Hilary”.
W jury znaleźli się Jan Rosik – miłośnik i popularyzator gwary wielkopolskiej, autor książki „Okrakiem na ryczce”, Mariusz Urbaniak – nauczyciel ZSP nr 2, Piotr Mikołajczyk – dyrektor Muzeum Regionalnego. Pierwsze miejsce przyznano Darii Robakowskiej (ZSP nr 2), a kolejne pozycje zajęli Piotr Drożdżyński (ZSP nr 3), Agnieszka Budnar (ZSP nr 1), Michał Kokot (ZSP w Koźminie Wlkp.), Patryk Drygas (ZSP nr 1) i Marta Terakowska (ZSP nr 1). Specjalne wyróżnienie otrzymała Karolina Baran z I LO w Krotoszynie.
Impreza została zorganizowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, które tradycyjnie ufundowało nagrody dla zwycięzców w postaci książek. Upominki dla pozostałych uczestników przekazał Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.
- Tylko od młodego pokolenia zależy, jaka będzie przyszłość naszej pięknej wielkopolskiej gwary. Postawa uczestników konkursu budzi nadzieję na zachowanie naszego dialektu. Należy jednak pamiętać, iż gwarę należy szanować i znać ją, a przede wszystkim nie wstydzić się jej. Gwara to bowiem nie tylko język, ale także obyczaje i tradycja. A tradycja to piękno, które powinniśmy chronić i kultywować – mówi Przemysław Wójcik z ZSP nr 2.
Organizatorzy serdecznie dziękują młodzieży za piękne chwile z gwarą, opiekunom za przygotowanie uczestników, jak również fundatorom nagród, wszystkim zaś za wszelką pomoc i wkład w popularyzację i ocalanie starego języka Wielkopolan.
OPRAC. (ANKA)