W sobotę, 15 października, w Galerii Krotoszyńskiej oraz w niedzielę, 16 października, w sali wiejskiej w Rozdrażewie zorganizowano akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Kamilki i innych pacjentów. Taka sama akcja odbyła się w Pleszewie.W działania zaangażowało się ponad 60 wolontariuszy.
Kamilka Talaga ma niespełna 2 lata, a doświadczyła już bardzo dużo. 15 września, po kilku miesiącach badań, rodzice – Emilia i Krzysztof – usłyszeli diagnozę, że ich ukochana córka zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Natychmiast rozpoczęto ciężką chemioterapię, jednak aby żyć Kamilka potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.
Cała rodzina, mieszkająca nie tylko w Rozdrażewku, ale też w Krotoszynie i okolicach Pleszewa, wspiera dziewczynkę w walce z chorobą. Rodzice są pełni podziwu dla swojej córeczki. - Jest bardzo dzielna. Porusza nas, gdy widzimy, jak wychodząc z zabiegu, gdzie przeżywała ogromny ból, potrafi zatrzymać płacz i uśmiechnąć się do lekarzy i pielęgniarek – mówią.
Kamilka lubi malować, układać klocki, tańczyć razem z rodzeństwem, a nade wszystko fascynują ją kucyki pony. Największym marzeniem całej rodziny jest to, aby dziewczynka pokonała chorobę.
Rodzina i przyjaciele małej Kamilki nie potrafią czekać bezczynnie – zainicjowali działania mające na celu rejestrację potencjalnych dawców szpiku, która może pomóc nie tylko Kamilce, ale wszystkim pacjentom potrzebującym przeszczepienia. W ramach przygotowań do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Kamilka i Inni potrzebują twojej pomocy” rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.
Akcja odbyła się w miniony weekend w trzech różnych lokalizacjach – w Galerii Krotoszyńskiej, w sali wiejskiej w Rozdrażewie oraz w Zespole Szkół Publicznych w Pleszewie.
ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z SOBOTY:
http://www.glokalna.pl/rejestracja-dawcow-szpiku-dla-chorej-kamilki/
W sobotę w Galerii Krotoszyńskiej zarejestrowało się ok. 150 osób i zebrano 2857,05 zł datków od ludzi chcących pomóc w leczeniu Kamilki. W Pleszewie zarejestrowano 42 osoby. Następnego dnia w Rozdrażewie również przyszło wielu potencjalnych dawców, bo aż 273.
Koordynator akcji, Marek Makowski, był bardzo zadowolony z jej przebiegu. - Odbieram to bardzo pozytywnie – stwierdził. – Tyle osób było gotowych wspomóc naszą akcję – to budujące. Wielkie podziękowania należą się też wolontariuszom i harcerzom, którzy pomagali w organizacji. Należy podziwiać ludzi, którzy byli gotowi przyjść, poświęcić czas i energię, żeby pomóc drugiej osobie -podsumował Marek Makowski.
Warto przypomnieć, kto może zostać dawcą! Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Każde, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwala pozyskać więcej potencjalnych dawców. Fundacja jest wdzięczna, jeśli dawca pokrywa choćby część kosztów rejestracji, przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Liczy się każde wsparcie!
A Ty, rejestrując się, możesz stać się szansą na powrót do zdrowia nie tylko dla Kamilki, ale wszystkich pacjentów. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku!
(ANKA, NOVUS)
ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z NIEDZIELI:
http://www.glokalna.pl/rejestracja-dawcow-szpiku-w-rozdrazewie/
O Fundacji DKMS
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 970 000 (sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3440 (wrzesień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.