W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Wiara, nauka, sens – kultura europejska wobec spraw ostatecznych”, zorganizowane wspólnie z Towarzystwem Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Wykład prowadził dr Jacek Kępa.
Jak mówił Jacek Kępa, kultura europejska powstała dzięki połączeniu racjonalnej filozofii starożytnej Grecji z przesłaniem wiary, jakie przyniosło ze sobą chrześcijaństwo. Filozofia grecka była kojarzona głównie z działalnością trzech wielkich myślicieli tamtych czasów – Sokratesa, Platona i Arystotelesa. To właśnie na ich poglądach opierali się wybitni uczeni średniowiecznej Europy, św. Augustyn czy św. Tomasz z Akwinu.
- Przez wiele stuleci istniała jedność wiary i rozumu, które starały się wspólnie dochodzić do prawdy. Wraz z końcem epoki średniowiecza zaczął się powolny rozpad tej jedności światopoglądowej. W stanie dzisiejszym wiara i nauka funkcjonują oddzielnie, właściwie w opozycji do siebie - wyjaśniał dr Kępa.
Podział wiązał się z pojawieniem się nauk przyrodniczych, których zasadą dochodzenia do prawdy było doświadczenie. – To, czego nie można było zbadać za pomocą ludzkich zmysłów czy doświadczeń naukowych, zaczęto uznawać za fałsz, za nieprawdę i odrzucano – tłumaczył J. Kępa.
Wykładowca podkreślił, że wszystkie zagrożenia i wyzwania, z jakimi boryka się dzisiejsza Europa, są skutkiem tego podziału. Żeby sobie z nimi poradzić, należałoby wrócić do dawnej jedności nauki i wiary.
(NOVUS)