O tym, że w zdunowskiej kaflarni szykują się zmiany, pisaliśmy już na naszych łamach. Ale tego, że będą kolejne i tak szybko, nie spodziewał się nikt. Znamy już dokładny harmonogram wielu wystaw i imprez. Odwiedziliśmy powstające tam muzeum oraz byliśmy świadkami kręcenia jednego z filmów o zawodach realizowanych przez MEN.
Zgodnie z zapowiedziami kaflarnia udostępnia to, co udało się zachować przez 156 lat. Na “pierwszy ogień” idą wszelkie dokumenty, zdjęcia, rachunki, listy imienne pracowników, zamówienia czy firmowe kartki z notesów. Dokumenty prezentowane są w antyramach na ścianach budynku. - Budujemy muzeum. Mamy rzadkie na skalę kraju archiwa, stare maszyny itd. Planujemy od 1 stycznia udostępnić salę i wiedzę z dokumentów dla szkół i zwiedzających. 8 stycznia rozpoczynamy wystawę lokalnego malarza Łukasza Ryby. W następnym tygodniu pojawi się harmonogram imprez plenerowych, m.in. Zdunowskie Święto Chleba - informuje administrator kaflarni Maciej Burdzy.
Przyszły rok zapowiada się dla kaflarni bardzo interesująco. W dniach 8-30 stycznia odbędzie się wystawa malarska Łukasza Ryby ze Zdun (absolwent Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia). Kolejny miesiąc należeć będzie do Marii Grzybek z Pleszewa (absolwentka ASP Wrocław, specjalizuje się w rekonstrukcji, projektowaniu i restauracji ceramiki). Jej ekspozycję zaplanowano na 5-27 lutego.
W marcu wystawę będzie miał Krzysztof Ludwiczak z Krotoszyna (przedsiębiorca i fotograf-amator), a w kwietniu w kaflarni przewidziana jest międzynarodowa ekspozycja zbiorowa “Różne oblicza ceramiki”.
W maju będzie można oglądać prace Marceliny Dereń ze Szczecina (absolwentka ASP Szczecin i ASP Kraków, specjalizująca się w projektowaniu graficznym i intermediach). Wakacje rozpocznie wystawa Karoliny Szeląg z Poznania (artystka-ceramik), a potem będą ekspozycje Urszuli Petzold ze Zdun (absolwentka ASP Poznań, specjalizująca się w rzeźbach) oraz Emilii Krankowskiej z Wrocławia (absolwentka ASP Wrocław, specjalizująca się w projektowaniu ceramiki).
Kolejne trzy wystawy odbędą się jesienią: Eleonory Toś z Marcinkowa koło Olsztyna (1-23 października, artystka-ceramik, zajmująca się kaflami i ceramiką), Marty Zionkowskiej z Lublina (29 października-20 listopada, projektantka, fotograf) oraz Aleksandry Mokrzyckiej ze Szczecina (26 listopada-18 grudnia, absolwentka ASP Szczecin, specjalizująca się w grafice warstwowej i wklęsłudruku).
We wtorek, 18 listopada, w zdunowskiej kaflarni kręcono film o zawodach. To jeden ze 194 filmów realizowanych w całej Polsce (uwzględniający klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego). Wykonany został na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu “Mój zawód – moja przyszłość”. Pokazuje zawód zduna, osobę uczącą się tego zawodu, pracownika oraz pracodawcę. Filmy dostępne będą w maju na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a ponadto przekazane zostaną do 12,5 tys. punktów doradztwa zawodowego w całej Polsce. Ich celem będzie promocja danego zawodu wśród uczniów wybierających przyszłą pracę.
ŁUKASZ CICHY