W ostatnią sobotę maja w krotoszyńskim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Okazją do tego było podpisanie umowy o współpracy Krotoszyna i węgierskiego miasta Fonyód. Przed uroczystością wszyscy goście mieli okazję obejrzeć występ artystyczny w wykonaniu węgierskiego zespołu tańca ludowego oraz krotoszyńskiego zespołu Krotoszanie.
Na uroczystą sesję przybyli burmistrzowie i radni miejscy Krotoszyna, pracownicy urzędu, burmistrzowie Zdun i Sulmierzyc, starosta krotoszyński czy radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Julian Jokś. Stronę węgierską reprezentowali radni miasta Fonyód, urzędnicy oraz burmistrz József Hidvegi.
Burmistrz Franciszek Marszałek już na początku podkreślił, iż jedną z charakterystycznych cech naszego miasta jest szeroka otwartość na głębokie relacje międzynarodowe. Przypomniał więc o partnerstwie z holenderskim miastem Brummen, litewską Mejszagołą, francuskim Fontenay-le-Comte, niemieckim Dierdorfem, tureckim Bucakiem czy japońską Okinoshimą. Teraz przyszła kolej na węgierskie Fonyód, położone w komitacie Somogy, na południowym brzegu Balatonu. Miejscowość ta liczy około 4 tys. mieszkańców.
- Współpraca między nami rozpoczęła się dzięki działalności starostwa powiatowego i pana starosty, za co serdecznie dziękujemy – mówił burmistrz Marszałek. - Powiat i tworzące go gminy już od wielu lat współpracują z miejscowościami znad Balatonu. Pośród tych wszystkich kontaktów w Europie wszystkich ze wszystkimi nasze relacje z Węgrami wyróżniają się tym, że nie ma w nich żadnych białych plam, ciemnych stron. To historia nie tylko wspólnych interesów politycznych, ale również sympatii, życzliwości, zrozumienia i pomocy. Relacje Polski z Węgrami są znane już od średniowiecza.
Burmistrz József Hidvegi podziękował za zaproszenie i przedstawił miasto Fonyód jako znane w całej Europie z pięknej przyrody i wspaniałej panoramy. – Dobrze znamy bogate relacje Węgrów z Polakami – oznajmił. - Najlepiej wyraża to znane wszystkim powiedzenie: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Szczególnie pokazał to rok 1848, kiedy to podczas węgierskiej wojny o niepodległość Stanisław Worcell napisał: „Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi, i splątały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia” – powiedział burmistrz Fonyód.
Po uroczystym podpisaniu umowy partnerskiej doszło do wzajemnego wręczenia symbolicznych pamiątek. Artystyczną atrakcją uroczystości był występ Sul-Jazz Bandu.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI