Na budynku przy zbiegu ulic Klonowicza i Zdunowskiej pojawił się wielki mural z podobiznami por. Jana Szadkowskiego, sierż. Władysława Rybakowskiego i dr. Władysława Bolewskiego wraz z orłem powstańczym. Ci trzej żołnierze kierowali akcją wyzwalania Krotoszyna podczas powstania wielkopolskiego 1918/1919.
Mural znajduje się dokładnie za pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i prezentuje trzech z nich. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Krotoszyńskie Centrum Przedsiębiorczości, które dostało na realizację projektu „Patriotyczny Krotoszyn” grant w wysokości 8 tys. zł od samorządu województwa wielkopolskiego. Wkład własny wyniósł natomiast 4,5 tys. zł. Prace rozpoczęły się 11 września, a zakończyły 22 września.
Projekt został opracowany w konsultacji z Piotrem Mikołajczykiem, dyrektorem Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Autorem projektu jest krotoszynianin Łukasz Grobelny, student piątego roku architektury na Politechnice Poznańskiej, zajmujący się street artem. Inicjatywę finansowo wsparli też gmina Krotoszyn, Bank Spółdzielczy w Krotoszynie oraz Przedsiębiorstwo Gospodarku Komunalnej i Mieszkaniowej, a także firmy: Daf-Mal Usługi Ogólnobudowlane, Centrum Materiałów Budowlanych Banaszak i Caparol.
Wkrótce na ścianie z muralem pojawi się również tablica przybliżająca sylwetki trzech powstańców – porucznika Jana Szlagowskiego, sierżanta Władysława Rybakowskiego i doktora Władysława Bolewskiego. Po lewej stronie znalazł się powstańczy orzeł z 1918 r.
Porucznik Jan Szlagowski był dowódcą pociągu pancernego nr 11 „Poznańczyk” (tego samego, który bronił nas w 1939 r. już pod numerem 12). Pociąg wyzwolił nasze miasto podczas powstania wielkopolskiego i został wysłany do Wielkopolski przez Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego w Warszawie. Szlagowski był dowódcą jednostki w latach 1918-1924.
Władysław Rybakowski urodził się w Krotoszynie 24 listopada 1885 r., był naczelnikiem krotoszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach armii niemieckiej w artylerii i tam został sierżantem. 1 stycznia 1919 r. pokierował akcją zdobycia koszar niemieckich w Krotoszynie i przejęcia broni oraz amunicji. Walczył również podczas powstania pod Zdunami. W lutym 1919 r. został zastępcą dowódcy Żandarmerii Krajowej w Krotoszynie w stopniu wachmistrza. Później był kolejarzem i strażakiem. Podczas wojny przechowywał orła z pomnika Józefa Piłsudskiego i tablicę upamiętniającą powstanie wielkopolskie. Zmarł 24 listopada 1952 r. i spoczął w Krotoszynie.
Władysław Bolewski urodził się 13 marca 1878 r. w Jarocinie, ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Wrocławskiego, a na uczelni w Wuerzburgu uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Kierował Towarzystwem Tomasza Zana w Nakle i Bydgoszczy. Działał w stowarzyszeniach polskich przed I wojną światową, a w chwili jej wybuchu został zmobilizowany jako lekarz wojskowy. Po wojnie wrócił do Krotoszyna, gdzie był komendantem Straży Ludowej podczas powstania wielkopolskiego. W trakcie II wojny światowej wysiedlony został do Generalnego Gubernatorstwa i tam był komendantem szpitala partyzanckiego na obwód kielecki. W 1945 r. wrócił do Krotoszyna, gdzie był lekarzem w tutejszym szpitalu. Zmarł w Krotoszynie 1 września 1963 r.
(TOLDO)